XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybory parlamentarne 2015: politycy kuszą biznes

Wybory parlamentarne 2015: politycy kuszą biznes
Fot. Collage: PTPW

Nie bójcie się nas, jesteśmy nastawieni na gospodarkę - mówiła w Krynicy do przedsiębiorców Beata Szydło, przedstawiając plany PiS. Ewa Kopacz koncentrowała się na dotychczasowych dokonaniach rządu i podkreślała poczucie odpowiedzialności za kraj.

Trudno oczekiwać po politykach wygłaszania przy okazji takich imprez jak Forum Ekonomiczne w Krynicy kompletnych zapowiedzi programowych - miejscem wygłaszania expose jest wszak Sejm, ale często padają tam słowa, które mogą pozwolić wyrobić sobie pogląd, co do kierunku polityki w danej dziedzinie na najbliższy czas. Inna sprawa, że nie zawsze są to deklaracje przemyślane – by wspomnieć słynną (i bardzo pechową) zapowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą w wprowadzenia euro.

 W tym roku krynickie forum odbywało się niespełna dwa miesiące przed wyborami, stąd  obecność na niej dwóch głównych rywalek w nadchodzących wyborach - typowanej przez Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko premiera Beaty Szydło i obecnie kierująca rządem Ewa Kopacz.

 Podział ról przy takich politycznych występach jest naturalny - opozycja mówi o zmianach i snuje plany (można powiedzieć - wybiera przyszłość), rząd koncentruje się na obronie dotychczasowego dorobku.

Szydło: nie bójcie się nas, jesteśmy nastawieni na gospodarkę 

Beata Szydło starała się zdjąć ze swojej partii odium ugrupowania nieprzyjaznego przedsiębiorcom. - Nie bójcie się nas państwo, my jesteśmy nastawieni na gospodarkę i przedsiębiorczość - nie ma obecnie innej perspektywy w Polsce, jeśli chce ona być w czołówce najlepszych gospodarek - mówiła do ludzi biznesu. Według niej Polska ma przed sobą dekadę, w której dzięki umiejętnemu wykorzystaniu środków unijnych musi rozwiązać wiele problemów gospodarczych i społecznych, "dać priorytet gospodarce i przedsiębiorczości, dać szanse młodym ludziom".

Jak to zrobić? Z jej wypowiedzi wynika, ze kluczowy dla ewentualnego rządu PiS będzie poziom życia Polaków. - Trzeba zacząć nie bać się rozmawiać o tym, co nazwaliśmy paktem dla wzrostu wynagrodzeń. Jest w Polsce problem niskich zarobków. Musimy patrzeć w szerszej perspektywie, zrobić wszystko, żeby Polska się rozwijała, ale nie zrobimy tego bez ludzi, a ludzie nie będą chcieli tu pracować, jeśli nie będą mieli dobrych wynagrodzeń - stwierdziła. To według niej (ale i wynika to z wcześniejszych wypowiedzi liderów PiS) oznacza dyskusję o tzw. umowach śmieciowych i płacy minimalnej (także wg. stawek godzinowych).

 W przypadku PiS nie jest zaskoczeniem (bo partia ta podkreśla to w swoich dokumentach programowych), że kandydatka tego ugrupowania na szefa rządu deklarowała silną pozycję państwa w gospodarce i koncentrowała się na ochronie rodzimego kapitału. - Musimy przestawić naszą gospodarkę, postawić na to, że chcemy mieć polski kapitał - kapitał ma narodowość, trzeba polskiego kapitału bronić i dawać szanse, aby się budował. Nie chcemy być montownią, ten czas jest już za nami, Polska ma większe ambicje i stać nas na to - mówiła.

 Z drugiej jednak strony deklarowała otwartość na dyskusje ze środowiskiem biznesu. - Trzeba być partnerami, państwo powinno być partnerem polskiego biznesu i na odwrót - mówiła Beata Szydło, powtarzając deklaracje utworzenia rady gospodarczej przy premierze, w której oprócz teoretyków gospodarki mieliby zasiąść również praktycy - czyli przedsiębiorcy.

- My chcemy wyodrębnić i określić bardzo jasno spółki strategiczne pod kontrolą państwa - energetyka, chemia, górnictwo powinny być pod kontrolą państwa - stwierdziła odnosząc się do tematu prywatyzacji, nie sprecyzowała jednak, czy oznacza to poszerzenie listy spółek strategicznych stworzonej przez obecny rząd. Beata Szydło zadeklarowała również walkę o zmianę szkodliwych dla polskiego przemysłu zapisów pakietu klimatycznego

Stosunkowo najbardziej konkretne zapowiedzi padły w odniesieniu do branży zbrojeniowej, która może stać się motorem polskiej innowacyjności i kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Beata Szydło zapowiedziała, że jeśli powstanie rząd tworzony przez PiS, będzie zmierzał do zwiększenia wydatków na zbrojenia do 3 proc. PKB.

Kopacz: zrealizowałam swoje expose

Obecna szefowa rządu koncentrowała się raczej na dotychczasowych dokonaniach i podkreślała - jak w całej kampanii wyborczej - poczucie swojej partii odpowiedzialności za kraj i nie składanie obietnic bez pokrycia. Stąd w jej wystąpieniu były wątki uzasadniające dotychczasowe posunięcia, aniżeli plany na przyszłość. - Zrealizowałam swoje expose, ma to swoje odzwierciedlenie w przyjętym przez rząd projekcie budżetu na rok 2016 - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Jej zdaniem ów budżet „połączył w sobie dwie filozofie: dynamicznego rozwoju wolnej gospodarki i społecznej odpowiedzialności".

 - Ten budżet, który oparty jest na doświadczeniach ekonomii europejskiej, jest jednocześnie budżetem, która daje pełną wolną gospodarkę nie przeszkadzając polskim przedsiębiorcom, jednocześnie pamiętając o tych, których los trochę pokarał, nie potrafili sobie poukładać własnego życia, nie dają sobie rady - powiedziała premier. Zwracała przy tym uwagę na prospołeczne wątki budżetu - na to, że zagwarantowano w nim środki na bezpłatną pomoc prawną, roczny urlop rodzicielski i odmrożenie płac w budżetówce.

Szefowa rządu zapewniła również, że mimo poślizgu jeszcze w tym roku zacznie działać jednak ze sztandarowych inwestycji rządów koalicji PO-PSL – gazoport w Świnoujściu. - Podpisaliśmy aneks z wykonawcą, nie dołożymy złotówki do budowy, a zakończymy ją z końcem września- oświadczyła Kopacz.

Jakie wnioski płyną z tych wystąpień? Niezbyt odkrywcze. Rząd obiecuje, że będzie tak jak dotychczas, tylko znacznie lepiej, opozycja - że będzie znacznie lepiej, ale zupełnie inaczej. Wyborcom pozostaje jedynie decyzja, które „znacznie lepiej” jest bardziej wiarygodne.

 

 

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: politycy kuszą biznes

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!