Wybory parlamentarne 2015: Dlaczego nie warto głosować, jak się nie ma pewności?

Wybory parlamentarne 2015: Dlaczego nie warto głosować, jak się nie ma pewności?
Świadoma absencja wyborcza jest całkiem sensowną strategią zorientowaną na przyszłość - uważa Robert Gwiazdowski, który nie głosuje od 1997 r.

Niezwykle ciekawy przedwyborczy wpis na swoim blogu na stronie Warsaw Enterprise Institute zamieścił Robert Gwiazdowski.

- W 89 roku głosowałem i dostałem w zamian ustawę o szczególnym uregulowaniu stosunków kredytowych (która czyniła z banków święte krowy), sztywną cenę dolara i węgla a afera podatkowa goniła aferę. W 1991 roku znów głosowałem i otrzymałem progresywny podatek dochodowy z fatalnie skonstruowaną skalą podatkową i ograniczenia w ustawie Wilczka o działalności gospodarczej. W 1997 roku zagłosowałem (ostatni raz) i wprowadzili OFE, powiaty i gimnazja. A w 2001 roku już nie głosowałem i pojawił się podatek od działalności gospodarczej 19%. Jak nie głosuję – jest lepiej - napisał Gwiazdowski.

W swoim wpisie znany ekonomista uzasadnia - z pomocą napisanej napisanej w 1957 roku „Economic Theory of Democracy" Anthonego Downsa - dlaczego świadoma absencja wyborcza jest całkiem sensowną strategią zorientowaną na przyszłość. Oznacza bowiem ona, że istniejące na rynku „produkty” polityczne nie są warte zainteresowania. A to rodzi nadzieję, że w końcu, w którymś kolejnym głosowaniu, tym potencjalnym „klientom” zostanie zaoferowany lepszy „towar”.

- Przy wysokiej frekwencji wyborczej nie opłaca się głosować - pisze też Gwiazdowski. - Jeśli jednak większość pomyśli w ten sposób, nasz głos mógłby okazać się decydujący, gdybyśmy zdecydowali się zagłosować. Jeśli jednak większość też pomyśli w ten drugi sposób, nasz głos też nie będzie miał znaczenia – zwłaszcza w systemie wyborów proporcjonalnych, bo z zasady jeden głos nie może w nich mieć znaczenia rozstrzygającego.

Cały wpis znajdziecie tutaj...

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: Dlaczego nie warto głosować, jak się nie ma pewności?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!