XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojsko Polskie kupi rakiety Patriot. Soloch widzi kontrakt na 30 mld dolarów

Wojsko Polskie kupi rakiety Patriot. Soloch widzi kontrakt na 30 mld dolarów
Bateria mobilnego systemu rakiet ziemia - powietrze Patriot. (fot.:wikimedia.org/incirlik.af.mil/CC BY-SA 2.5)

Paweł Soloch z Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) chwali zakup rakiet Patriot, choć zdaje sobie sprawę z kosztu tego uzbrojenia. - Bezpieczeństwo kosztuje - mówił w piątek polityk z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

• Szef BBN przewiduje, że Patrioty będą kosztować Polskę około 30 mld dolarów.

• Broń amerykańska typu Patriot była projektowana od dekad. Obecnie jest na wyposażeniu kilku armii świata.

 

Jedną z kluczowych informacji, które pozostały w Polsce po wizycie Donalda Trumpa jest zobowiązanie w sprawie zakupu baterii rakiet Patriot. W czwartek, kiedy Donald Trump był w Polsce, Antoni Macierewicz i wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformowali, że w ramach modernizacji polskich sił zbrojnych Polska kupi od USA właśnie to uzbrojenie.

Kownacki pokazał nawet w internecie pismo podpisane przez niego z ramienia MON i przez admirała Josepha Rixeya. To pismo będzie podstawą późniejszej transakcji kupna uzbrojenia.

Więcej o kupnie rakiet Patriot i ocenie szefa MON tej decyzji tutaj.

Do rozbudowy polskiego arsenału rakietowego o broń amerykańską odnosił się w piątek (7 lipca) szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch. Pytany w radiowej rozmowie podał, ile - jego zdaniem - może kosztować Polskę taki zakup.

- Mówi się o sumach rzędu 30 mld dolarów - padło z ust Pawła Solocha w rozgłośni radia "Zet". - To może i dość bajońskie pieniądze, ale bezpieczeństwo kosztuje. Baterie rakiet Patriot mają zdolności przechwytywania rakiet wroga, które atakowałyby nasze terytorium, dlatego też zakładamy, że posiadanie Patriotów, w połączeniu z innymi systemami artyleryjskimi, będzie działało odstraszająco.

Patrioty w Warszawie?

Informacja o zakupie Patriotów nie jest nowa, bo od lat temat takiej transakcji krąży w opinii publicznej. Gdy tylko MON podał informację, zaczęto spekulować, gdzie powinna znaleźć się pierwsza transza sprzętu. Mówi się o Warszawie, jako największym mieście kraju, ale i centrum dowodzenia.

- W miarę, jak baterie będą kupowane, to decyzje będą podejmowane - stwierdził dopytany o to Soloch. - Dyslokacje (rakiet Patriot - red.) będą związane z koncepcją obrony naszego kraju - doprecyzował. Po czym stwierdził, że priorytetowe do ochrony będą elementy "infrastruktury krytycznej" - elektrownie, porty, duże zakłady przemysłowe.

Patrioty, symbol militarny USA

Wyrzutnie rakietowe, które potocznie nazywa się Patriotami, to dokładnie sprzęt MIM-104 Patriot. To skomplikowany system militarny typu ziemia-powietrze, który jest przenoszony na mobilnej platformie samochodowej i najczęściej jest zdolny przenosić cztery pociski.

Za wielką zaletę systemu uważa się jego samochodowy charakter, który w warunkach większości terenów pozwala go łatwo i sprawnie transportować albo po infrastrukturze drogowej, albo nawet drogą powietrzną.

Pierwsze prace nad systemem rozpoczęły siły USA jeszcze w latach 60. XX wieku. Jego najpopularniejsze edycje zaprezentowano w latach 80. Obecnie produkowane są w wersjach dopracowywanych w latach 90., to modele PAC-2 MIM-104D i PAC-2 MIM-104E.

Rakiety Patriot są na wyposażeniu nie tylko amerykańskiej armii, uzbrojenie to kupiły także: Holandia, Niemcy, Japonia czy Włochy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wojsko Polskie kupi rakiety Patriot. Soloch widzi kontrakt na 30 mld dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!