REKLAMA

Wiatr od morza, czyli wiatraki na Bałtyku. Przyszłość czy mrzonka?

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 12 czerwca 2016 09:41
Wiatr od morza, czyli wiatraki na Bałtyku. Przyszłość czy mrzonka? Czy taki widok na Bałtyku jest możliwy? (fot.fotolia)

Morska energetyka wiatrowa (offshore) rozwija się dynamicznie w Europie, ale tylko w kilku krajach, leżących głównie nad Morzem Północnym. Jest jednak szansa, że rozwój ten dotrze wkrótce także nad Morze Bałtyckie. W Polsce też mogą powstać wkrótce dwie pierwsze instalacje, na przełomie dekady.

Energetyka offshore znajduje się obecnie w krajach zachodnich na takim stadium rozwoju, jak lądowa energetyka wiatrowa przed ok. 10-15 laty.

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), w końcu 2015 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Europie przekroczyła 11 GW. To prawie 12 razy mniej, niż wydajność energetyczna instalacji lądowych – wynoszących 131 GW.

Instalacje offshore’owe natomiast wykazują większą dynamikę wzrostu. W 2015 r. podłączono do sieci 3 MW nowych mocy energii wiatrowej, tj. o 108 proc. więcej rok/roku. Zainstalowano 412 turbin netto (po wycofaniu siedmiu w Wielkiej Brytanii i Szwecji), w 14 nowych farmach.

Niestety, niemal wszystkie one powstają w krajach Morza Północnego – głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

EWEA prognozuje, że w 2020 roku zainstalowana moc morskich farm wiatrowych w Europie wyniesie 40 GW (szacunki Komisji Europejskiej – 43 GW), a w 2030 roku – nawet 150 GW.

Jeżeli prognozy te spełnią się, to w 2020 roku „morska” energia elektryczna będzie miała ok. 3 proc. udział w łącznym zużyciu tej energii w UE.

Czytaj też:Nowela ustawy o OZE; rząd chwali zmiany, opozycja bardzo krytyczna

Morze Bałtyckie jest dopiero miejscem planowania instalacji energetyki offshorowej.

Według rozbieżnych ocen, w 2030 roku może ona tu jednak wytwarzać nawet 104 GW energii elektrycznej. W debacie padły szacunki (przedstawicielka Estonii), że w Estonii, na Łotwie i Litwie może być zainstalowanych do 2030 roku 40 GW mocy energetyki morskiej, natomiast według przedstawiciela PGE – w Polsce realne będzie osiągnięcie 6 GW.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
OZE

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA