XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiatr od morza, czyli wiatraki na Bałtyku. Przyszłość czy mrzonka?

Wiatr od morza, czyli wiatraki na Bałtyku. Przyszłość czy mrzonka?
Czy taki widok na Bałtyku jest możliwy? (fot.fotolia)

Morska energetyka wiatrowa (offshore) rozwija się dynamicznie w Europie, ale tylko w kilku krajach, leżących głównie nad Morzem Północnym. Jest jednak szansa, że rozwój ten dotrze wkrótce także nad Morze Bałtyckie. W Polsce też mogą powstać wkrótce dwie pierwsze instalacje, na przełomie dekady.

Energetyka offshore znajduje się obecnie w krajach zachodnich na takim stadium rozwoju, jak lądowa energetyka wiatrowa przed ok. 10-15 laty.

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), w końcu 2015 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Europie przekroczyła 11 GW. To prawie 12 razy mniej, niż wydajność energetyczna instalacji lądowych – wynoszących 131 GW.

Instalacje offshore’owe natomiast wykazują większą dynamikę wzrostu. W 2015 r. podłączono do sieci 3 MW nowych mocy energii wiatrowej, tj. o 108 proc. więcej rok/roku. Zainstalowano 412 turbin netto (po wycofaniu siedmiu w Wielkiej Brytanii i Szwecji), w 14 nowych farmach.

Niestety, niemal wszystkie one powstają w krajach Morza Północnego – głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

EWEA prognozuje, że w 2020 roku zainstalowana moc morskich farm wiatrowych w Europie wyniesie 40 GW (szacunki Komisji Europejskiej – 43 GW), a w 2030 roku – nawet 150 GW.

Jeżeli prognozy te spełnią się, to w 2020 roku „morska” energia elektryczna będzie miała ok. 3 proc. udział w łącznym zużyciu tej energii w UE.

Czytaj też:Nowela ustawy o OZE; rząd chwali zmiany, opozycja bardzo krytyczna

Morze Bałtyckie jest dopiero miejscem planowania instalacji energetyki offshorowej.

Według rozbieżnych ocen, w 2030 roku może ona tu jednak wytwarzać nawet 104 GW energii elektrycznej. W debacie padły szacunki (przedstawicielka Estonii), że w Estonii, na Łotwie i Litwie może być zainstalowanych do 2030 roku 40 GW mocy energetyki morskiej, natomiast według przedstawiciela PGE – w Polsce realne będzie osiągnięcie 6 GW.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiatr od morza, czyli wiatraki na Bałtyku. Przyszłość czy mrzonka?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!