Wcześniej regiony szybciej „obracały” unijnymi funduszami niż rząd. Teraz dynamika jest odwrotna

Wcześniej regiony szybciej „obracały” unijnymi funduszami niż rząd. Teraz dynamika jest odwrotna
To, jak wielki wpływ mają fundusze unijne na gospodarkę, najlepiej widać po liczbie inwestycji (fot.:GDDKiA)

Różnice pomiędzy tą i poprzednią perspektywą unijną wciąż dają się beneficjentom we znaki. Według Jerzego Kwiecińskiego, wiceministra rozwoju, największym problemem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Coraz częściej też pojawia się pytanie: co po 2020 r.?

• Finansowa perspektywa 2014-2020 rozkręcała się powoli, o czym świadczył poziom realizacji poszczególnych programów.

• Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, Polsce udało się w ostatnim roku mocno przyspieszyć. Na tyle, że przykład z nas mogą brać np. Czesi.

• Trzeba jednak porządnie nauczyć się korzystać z instrumentów zwrotnych i myśleć o szukaniu innych źródeł finansowania dla projektów.

• Wiele mają do zrobienia tu samorządy - podkreślano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużym problem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

- Zaawansowanie Polski półtora roku temu w wykorzystaniu środków unijnych było bardzo skromne. Jeśli chodzi o certyfikowanie wydatków w ramach projektów unijnych, było ono zerowe i pod tym względem zajmowaliśmy ostanie miejsce w UE. Ale wiele innych krajów było w podobnej sytuacji – mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Dlatego na początku 2016 r. został przyjęty przez polski rząd plan na rzecz przyspieszenia wykorzystania środków unijnych.

Efekt? - Na koniec 2016 nasz kraj był liderem w wykorzystaniu unijnej perspektywy 2014-2020, mieliśmy relatywnie dobre wyniki w porównaniu do innych krajów. 34 proc. to wynik wykorzystania i zwrotu z KE, czyli 2,5 raza lepszy niż na tym samym etapie w poprzedniej perspektywie – dodaje Kwieciński, ale też ponagla.

- Jeszcze musimy spełnić warunki wstępne, np. jeśli chodzi o kwestie wodne, bo jeśli ich nie wypełnimy, część pieniędzy może zostać wstrzymana - przypomina wiceminister rozwoju.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wcześniej regiony szybciej „obracały” unijnymi funduszami niż rząd. Teraz dynamika jest odwrotna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!