XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa wiatrakowa zablokuje budownictwo mieszkaniowe?

Ustawa wiatrakowa zablokuje budownictwo mieszkaniowe?
Ustawa wiatrakowa wywołała gwałtowny opór całego sektora energetyki wiatrowej oraz sporej części samorządów (fot.: Rob Faulkner/flickr.com/CC BY 2.0)

• Budynki mieszkaniowe będzie można stawiać w pobliżu już istniejących wiatraków, o ile pozwala na to obecny plan miejscowy.
• Po zmianie planu takiej możliwości już jednak nie będzie.
• Prawnicy przewidują, że skutkiem tego, samorządy nie będą chciały uchwalać nowych planów miejscowych dla terenów w pobliżu instalacji wiatrakowych.

Ustawa wiatrakowa wywołała gwałtowny opór całego sektora energetyki wiatrowej oraz sporej części samorządów. Teraz do grona krytyków mogą dołączyć deweloperzy. Okazuje się bowiem, że skutkiem ubocznym wejścia w życie tej regulacji może być zablokowanie budownictwa w sąsiedztwie już istniejących instalacji wiatrowych albo… zablokowanie na wiele lat planów miejscowych dla znajdujących się w ich pobliżu terenów.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, zgodnie z przyjętą 20 maja przez Sejm ustawą niedopuszczalne będzie lokalizowanie budynków mieszkalnych oraz budynków z funkcją mieszkalną w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości elektrowni. W praktyce domy jednorodzinne będą mogły być stawiane w tej strefie, o ile możliwość taką daje obowiązujący tam plan miejscowy. Aby jednak tak się stało, samorząd nie może tego planu zmieniać.

Czytaj też: Komisja energii przyjęła projekt nowelizacji ustawy o OZE

- W sytuacji gdy gmina już w trakcie obowiązywania przepisów ustawy uchwali nowy plan miejscowy, nawet jeżeli w planie tym nie zmieni przeznaczenia gruntu i dopuści zabudowę mieszkaniową, organy architektoniczno-budowlane nie będą mogły wydać pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego zlokalizowanego w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość elektrowni wiatrowej – przekonuje Konrad Młynkiewicz, radca prawny, dyrektor działu prawa administracyjnego z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Zdaniem prawników, konsekwencją takiego stanu rzeczy może być rezygnacja samorządów z uchwalania nowych planów miejscowych dla obszarów, w pobliżu których znajdują się wiatraki, tak aby w ten sposób umożliwić mieszkańcom budowę domów na ich gruntach.

Czytaj całość tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa wiatrakowa zablokuje budownictwo mieszkaniowe?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!