XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa frankowa jest kompromisem między racją banków a kredytobiorców

Ustawa frankowa jest kompromisem między racją banków a kredytobiorców
Prezydencki projekt ustawy o kredytach w walucie obcej, dotyczący frankowiczów jest obiektem zainteresowania środowiska bankowego. (fot. Andrzej Hrechorowicz/twitter.com/prezydent.pl)

· Analityk TMS Brokers Konrad Białas zaznacza, że ustawa frankowa autorstwa Kancelarii Prezydenta ma pogodzić dwie poróżnione strony.
· W ocenie ekonomistów nie będzie ona wielkim obciążeniem finansowym dla banków, gdyż jednocześnie strona kredytobiorców powinna odczuć jej skutki.
· Projekt jest obiektem analizy środowiska bankowego.

Projekt ustawy frankowej został zaprezentowany przez urzędników Kancelarii Prezydenta około południa, 15 stycznia. Przeczytaj o samym projekcie tutaj. Jest to symboliczna data, bo pokrywa się z rocznicą uwolnienia kursu franka szwajcarskiego przez bank centralny tego kraju.

Propozycja legislacyjna prezydenta Dudy zakłada trzy warianty przewalutowania kredytu. Pierwszy tzw. dobrowolny, drugi przymusowy i trzeci umożliwiający zwrot nieruchomości. Dobrowolny jest skierowany do osób, które mogą uzgodnić nowe warunki kredytowe z bankiem. Zgodnie z nim klient miałby możliwość złożenia w banku wniosek o wprowadzenie zmian do umowy kredytowej w oparciu o warunki opisane w ustawie. Drugi to zastosowanie tzw. "kursu sprawiedliwego" tj. wyliczenia nowego, indywidualnego kursu spłaty rat kredytu, zaś trzeci to wariant pesymistyczny. W nim bank przejmie nieruchomość, na zakup której udzielił pożyczki.

Kancelaria Prezydenta opublikowała już kalkulator kursu sprawiedliwego można go znaleźć na stronie prezydent.pl.

- Ustawa (frankowa - red.) obejmuje konsumentów, a więc osoby, które przeznaczały denominowane lub indeksowane kredyty na swoje potrzeby. Nie obejmuje konsumentów, którzy brali kredyty na działalność gospodarczą – powiedział prezydencki minister Maciej Łopiński, precyzując kto skorzysta z proponowanej zmiany prawnej.

- Zaproponowany mechanizm wydaje się kompromisem, który poprawia sytuację kredytobiorcy, ale też nie obciąża ekstremalnie banków – analizuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers, pytany przez dziennikarzy Onet.pl.

Zarówno on, jak i inni eksperci po zapoznaniu się z projektem prezydenckim widzą wyraźne korzyści płynące dla kredytobiorców.

- Przedstawiony projekt powinien być korzystny dla dużej grupy konsumentów - kończy swoją analizę Białas. - Jest oczywiście skomplikowany, opiera się na algorytmie i należałoby go przetestować na wielu przykładach. Dodaje, że nadal nie można ostatecznie powiedzieć, jakie będą jego konsekwencje makroekonomiczne.

Do projektu nie ustosunkowały się jeszcze środowiska finansistów i organizacje zrzeszające banki w naszym kraju.

Przeczytaj zdanie ministra finansów o nowym projekcie Kancelarii Prezydenta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa frankowa jest kompromisem między racją banków a kredytobiorców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!