Upolitycznione porozumienia a restrukturyzacja górnictwa

Upolitycznione porozumienia a restrukturyzacja górnictwa
Kopalnia Bolesław Śmiały (fot. PTWP/Andrzej Wawok)

- W polskim górnictwie jest dużo więcej możliwości poprawy sytuacji sektora w trybie pragmatycznej działalności kadr poszczególnych kopalń i zarządów spółek niż w trybie upolitycznionych porozumień rządowo-związkowych - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Jak Pan ocenia to, co dzieje się teraz w Polskiej Grupie Górniczej, która wystartowała z początkiem maja w miejsce Kompanii Węglowej?

Istotą umowy, którą zawarto na początku powstawania Polskiej Grupy Górniczej, były porozumienia w sprawie odroczenia płatności czternastej pensji na dwa lata oraz utworzenia grup kopalń zespolonych.

Faktem jest to, że na dzień dzisiejszy nic istotnego w tej sprawie się nie wydarzyło. To moim zdaniem jest dowodem na to, że w polskim górnictwie jest dużo więcej możliwości poprawy sytuacji sektora w trybie pragmatycznej działalności kadr poszczególnych kopalń i zarządów spółek niż w trybie upolitycznionych porozumień rządowo-związkowych.

Te porozumienia mają przede wszystkim walor polityczny, a co najważniejsze - zwłaszcza w przypadku Polskiej Grupy Górniczej - jest tak, że zanim przyniosą pieniądze, to same wymagają olbrzymich pieniędzy.

To znaczy?

- Na przykład połączenie czterech kopalń w kopalnię rybnicką - co moim zdaniem jest modelem optymalnym dla tych kopalń - przyniesie efekty po poniesieniu nakładów inwestycyjnych.

Zwłaszcza tych na realizację podziemnych wyrobisk górniczych udostępniających nowe partie złóż.

Analogicznie, jednak przy dużo większych potrzebnych nakładach, ma to miejsce w przypadku kopalń rudzkich. Stosunkowo najbardziej klarowna jest sytuacja w przypadku kopalń Piast i Ziemowit, gdzie wspólna gospodarka złożem jest najprostsza.

Czytaj cały wywiad tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Upolitycznione porozumienia a restrukturyzacja górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!