Tobiszowski: Są pieniądze na rekultywację terenów wyrobiska w Piasecznie

Tobiszowski: Są pieniądze na rekultywację terenów wyrobiska w Piasecznie
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. (fot. PTWP)

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego zapewnia środki budżetowe na działania rekultywacyjne w wyrobisku górniczym Piaseczno do 2020 roku – zapewnił w Piasecznie (Świętokrzyskie) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Wprowadziliśmy również zabezpieczenie finansowe dokończenia rekultywacji czy melioracji tego etapu do 2020 roku, bowiem w tym roku (2016 - red.) kończyło się finansowanie - mówił na konferencji prasowej nad brzegami wyrobiska w Piasecznie wiceminister.

Do tej pory prace finansowane były z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak finansowanie zapewnione było jedynie do końca tego roku.

Tobiszowski zauważył, że choć ustawa mówi o cyklu węgla kamiennego, to jednak "metoda jest drugorzędna, a istotna jest skuteczność". Podkreślał przy tym, że duża w tym zasługa parlamentarzystów i samorządowców, którzy "walczyli o to zabezpieczenie w budżecie państwa' i wykazali się dużą determinacją.

- Ta decyzja z jednej strony pozwala nam popatrzeć w przyszłość, bo nie ma już zagrożeń, że będą zalane sąsiednie tereny, samorządy. Pozwala nam również rozpocząć prace koncepcyjne nad wizją, nad zagospodarowaniem tych terenów - mówił Tobiszowski.

Czytaj też: Adamczyk: Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji

Przypomniał, że resort chce przywracać społecznościom do użytku gospodarczego tereny poprzemysłowe w innej formie. Jak wyjaśnił, zagwarantowane finansowanie dotyczy tylko kwestii zalewowej, czyli zapewnienia środków na pompowanie wody z wyrobiska i zabezpieczenie przed zalewaniem terenów.

Wiceszef resortu energii zaznaczył, że do wypracowania koncepcji zagospodarowania terenów po wyrobiskach niezbędna jest dyskusja w gronie parlamentarnym, samorządowym. Zapowiedział, że w przyszłym roku zaczną się dyskusje na temat zagospodarowania tych terenów, nad potrzebnymi środkami na ten cel, a także nad sposobami zarządzania tymi terenami.

- Nie ukrywam, że kwestia samego odwodnienia jest istotna, ale ona jest jednym z etapów (...). Natomiast chcemy ze samorządowcami, parlamentarzystami stworzyć do 2018, 2019 roku wypracowaną koncepcję z całą kompilacją środków - mówił.

Według niego (jak zastrzegł - po rozmowach z lokalnymi samorządowcami i parlamentarzystami) najkorzystniejszą koncepcją zagospodarowanie takich terenów jest nadanie im funkcji turystycznych i rekreacyjnych.

Inwestycja dotycząca budowy systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie jest konieczna, by zabezpieczyć przed podtopieniami tereny rolne trzech gmin. System melioracyjny wokół zbiornika ma pomóc w odprowadzaniu podnoszących się wód gruntowych, które mogą podtapiać ok. 4 tys. ha sąsiadujących z wyrobiskiem terenów rolnych w gminach: Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.

Rekultywację posiarkowego wyrobiska, stopniowo wypełnianego wodą, prowadzi od 2004 r. Kopalnia Siarki "Machów" - spółka Skarbu Państwa - dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tobiszowski: Są pieniądze na rekultywację terenów wyrobiska w Piasecznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!