Tchórzewski nie wyklucza konieczności inwestycji w energetykę jądrową

Tchórzewski nie wyklucza konieczności inwestycji w energetykę jądrową
Szef resortu energii zwrócił uwagę na rozbieżności dotyczące kosztów budowy elektrowni jądrowej. (fot.N.Raymond/flickr.com/CC BY 2.0)

· Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnia, że rozwój energetyki atomowej w Polsce będzie kontynuowany.
·  Ocenia, że koszty inwestycji mogą sięgać od 30 do 50 mld zł.
·  Pierwsze bloki energetyczne miały powstać w roku 2020 i zacząć pracę w 2025. To bardzo optymistyczne prognozy.

- Program energetyki atomowej w Polsce będzie kontynuowany, co oznacza, że w każdej chwili musimy być gotowi do takiej inwestycji - powiedział w środę dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podczas konferencji "Zmieniamy polski przemysł" w Warszawie, Tchórzewski powiedział, że choć mamy potencjał badawczy i naukowy, to jednak stoimy przed dylematem, w jakim tempie mielibyśmy realizować budowę elektrowni atomowej, zważywszy na bardzo pilne potrzeby polskiej energetyki.

Szef resortu energii zwrócił uwagę na rozbieżności dotyczące kosztów budowy elektrowni jądrowej. Jak zauważył, w przypadku siłowni o mocy 6 tys. MW mówi się o nakładach rzędu od 30 do nawet 50 mld zł.

Do tego - podkreślił - jak wynika z przykładu budów elektrowni w Finlandii czy Francji - koszty tych inwestycji o 40 proc. przekroczyły planowane na starcie.

Przeczytaj o wsparciu rządu dla służb ratunkowych w górach.

Według harmonogramu właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r. Jak zapewniał były resort gospodarki, pierwszy prąd z elektrowni miałby popłynąć w 2025 r. Media podają znacznie odleglejsze terminy - 2029, a nawet 2031 r.

Za budowę elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MWe, odpowiada PGE EJ 1, spółka celowa, powołana do przygotowania zbudowania inwestycji.

W listopadzie ub. roku spółka ta zapowiedziała, że tzw. przetarg zintegrowany (ma w nim być wyłoniony dostawca technologii reaktora, dostawca usług w zakresie prowadzenia i utrzymania ruchu elektrowni jądrowej wraz z programem budowy kompetencji w PGE EJ 1, dostawca paliwa, dostawca kapitału oraz wsparcia w pozyskaniu finansowania) zostanie ogłoszony do końca 2015 r.

Spółka informowała też, że do udziału w tym przetargu zgłosiło się pięciu kluczowych graczy rynku jądrowego. Chodzi o GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc. Westinghouse Electric Company LLC. Electricite de France/Areva.

W połowie grudnia ub.r. PGE EJ informowała, że wiosną ma się rozpocząć kolejny etap badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z planami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Na podstawie ich wyników do końca 2017 r. ma zostać wybrana preferowana lokalizacja elektrowni.

W grę wchodzą lokalizacje: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa); wszystkie znajdują się w województwie pomorskim.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!