XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

T. Nowak, PO :"tak" dla rynku mocy, wspierania kogeneracji i ministerstwa energetyki

T. Nowak, PO :"tak" dla rynku mocy, wspierania kogeneracji i ministerstwa energetyki
Konsolidacja w energetyce nie może prowadzić do monopolizacji rynku bowiem negatywnie wpłynie to na cenę energii - mówi Tomasz Piotr Nowak, poseł PO, przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Fot. (mat. pras.)

- Uważamy, że rynek mocy zabezpieczy równowagę mixu energetycznego. (…) Wsparcie dla wysokosprawnej kogeneracji jest niezbędne i powinno być przedłużone zgodnie z pierwotnymi założeniami do roku 2031. (…) Powołanie w Sejmie Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych jest dobrym początkiem nieuniknionego procesu konsolidacji zadań związanych z energetyką w jednym ministerstwie - mówi Tomasz Piotr Nowak, poseł PO, przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. energetyki i surowców energetycznych.

Czy zdaniem Platformy Obywatelskiej ( PO ) powinno dojść do dalszej konsolidacji w energetyce?

- Konsolidacja w energetyce nie może prowadzić do monopolizacji rynku bowiem negatywnie wpłynie to na cenę energii. Z drugiej strony połączenia transgraniczne, rozbudowa sieci i tworzenie jednolitego rynku energii w Europie powoduje, że na problem przewag monopolistycznych na rynku nie można patrzeć tylko z perspektywy polskiej lecz europejskiej.

Wówczas widzimy, że to co jest wielkie w Polsce jest małe w Europie. Z tej perspektywy należy dążyć przy otwieraniu się na rynek europejski do konsolidacji pamiętając jednak o stworzeniu mechanizmów zabezpieczających przed nieuzasadnionym wzrostem cen energii. Mechanizmy te wpisane już są w dyrektywy europejskie i są także realizowane w Polsce: po pierwsze giełda energii, a drugi mechanizm to inteligentne liczniki i sieci. Spowodują one ,że także odbiorca indywidualny będzie mógł świadomie sterować popytem i jego decyzje będą wzmacniały firmy ( w tym te skonsolidowane), które są cenowo konkurencyjne.

Czy zdaniem PO powinno dojść do połączenia grup energetycznych ze spółkami górniczymi? 

- To jest naturalne po to, aby optymalizować wydobycie zarówno pod względem wielkości wydobycia jak i kosztów. Całość powinna stanowić jeden ciąg technologiczny zwłaszcza, że energetyka jest i będzie coraz bardziej podstawowym odbiorcą węgla. Kiedy wytwórcy energii chcą rynkowo być konkurencyjni to szukają węgla po jak najniższej cenie i jest to słuszna prawidłowość, która jednak może być niebezpieczna dla kopalń skazanych na bardzo ograniczony krąg odbiorców. To może spowodować, że wydobycie węgla będzie realizowane w coraz trudniejszych ekonomicznie warunkach i doprowadzi do dalszej zapaści górnictwa.

Czy prosta restrukturyzacja kopalń tu wystarczy? Wydaje się, że nie. Dopóki nie nastąpi wyraźne przypisanie marż handlowych do poszczególnych procesów produkcji i przesyłu energii (gdy wszystkie te elementy systemu widza się) dopóty jedni będą chcieli uzyskać przewagi konkurencyjne kosztem drugich. Na konkurencyjny rynek energii powinny wchodzić grupy zintegrowane mające urealniony do niezbędnego, ale całościowy mechanizm kosztów rzeczywiście niezbędnych od wydobycia poprzez produkcje i sprzedaż energii. Interesy odbiorcy energii zabezpieczają elastyczne elementy rynku (konkurencja europejska, giełda towarowa i smart mettering).

Czy PO opowiada się za wdrożeniem rynku mocy?

- Zdecydowanie tak. W Sejmie Nadzwyczajna Komisja ds. energetyki podjęła na mój wniosek, ten temat. Uważamy, że rynek mocy zabezpieczy równowagę mixu energetycznego. Postępująca produkcja energii z OZE , która odbierana powinna być w systemie do wielkości zagwarantowanej europejskimi zobowiązaniami, powoduje, że przy nie tak dynamicznie rosnącym popycie na energię następuje wypieranie przez energię OZE energii konwencjonalnej (przede wszystkim z węgla kamiennego). A to może spowodować , że elektrownie węglowe przestaną być opłacalne i nastąpi ich wyłączanie co może być fatalne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: T. Nowak, PO :"tak" dla rynku mocy, wspierania kogeneracji i ministerstwa energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!