Szybka ścieżka dla MŚP, 750 mln złotych dla przedsiębiorców

Szybka ścieżka dla MŚP, 750 mln złotych dla przedsiębiorców
Rozpoczyna się nowa edycja „szybkiej ścieżki” dla MŚP. fot. pixabay

• Rozpoczyna się nowa edycja „szybkiej ścieżki” dla MŚP, jednego z flagowych działań NCBR.
• Jego założenia to: 750 mln złotych dla przedsiębiorców, minimum formalności, aplikowanie o środki wyłącznie drogą elektroniczną, około 60 dni na wydanie decyzji o dofinansowaniu.
• Nowatorska formuła służy wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców we współpracy z uczelniami i zespołami badawczymi.

– Badania prowadzone są na uczelniach, zaś inwestycje to domena przedsiębiorców. Połączenie tych dwóch obszarów to klucz do sukcesu. Nauka i biznes powinny się przenikać, wspólnie tworząc trzon rozwoju polskich innowacji. Jesteśmy na dobrej drodze, czego dowodzi niesłabnące zainteresowanie programem „szybka ścieżka”. Dlatego ogłaszamy kolejną jej edycję skierowaną do sektora MŚP – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W „szybkiej ścieżce” NCBR formalności zostały zredukowane do minimum, a czas wydania decyzji o dofinansowaniu skrócony do blisko 60 dni, by zachęcić małych i średnich przedsiębiorców do sięgania po wsparcie na innowacje. Procedura jest intuicyjna, a cały wniosek można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną.'

Czytaj też: Komisja Europejska zapowiada ułatwienia dla firm

– Kładziemy nacisk na wdrożenie wyników prac B+R do praktyki gospodarczej. Dlatego wnioski są oceniane przez niezależnych ekspertów biznesowych i naukowych, którzy mają za zadanie zweryfikować, czy projekt jest innowacyjny i w jaki sposób odpowiada na zapotrzebowanie rynku – wskazuje prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach „szybkiej ścieżki” przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. „Krajowych inteligentnych specjalizacji”. Poziom dofinansowania sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu.

Bilans „szybkiej ścieżki” w 2015 r. dowodzi jej popularności. Przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące projektów o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu.

Wśród dotychczasowych beneficjentów „szybkiej ścieżki” są takie przedsiębiorstwa jak: SAULE Technologies założona przez Olgę Malinkiewicz, twórczynię rewolucyjnej technologii perowskitowej; VIGO System, producent detektorów podczerwieni m.in. łazika marsjańskiego Curiosity, CT Adventure specjalizujący się w technologiach z użyciem podczerwieni czy studio filmowe, produkcyjne i animacyjne Platige Image.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szybka ścieżka dla MŚP, 750 mln złotych dla przedsiębiorców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!