Szczyt premierów Grupy Wyszehradzkiej i Kongres Innowatorów tuż-tuż

W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

• Głównym organizatorem Kongresu jest Polski Fundusz Rozwoju.

• Gośćmi specjalnymi Kongresu będą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentować będzie Beata Szydło, Węgry - Viktor Orban, Słowację - Robert Fico i Czechy - Bohuslav Sobotka. 

• W trakcie Kongresu ma być podpisana "Deklaracja Warszawska".

• Na Kongres są zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, start-upów i organizacji pozarządowych.

Jak informuje PFR, wśród prelegentów Kongresu znajdą się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Gościem będzie także prof. Mariana Mazzucato z Uniwersytetu Sussex, autorka książki "Przedsiębiorcze Państwo", w której wyjaśnia, dlaczego państwo powinno być aktywne w gospodarce, jaką rolę na rynku powinno odgrywać, oraz dlaczego to wszystko jest ważne z perspektywy innowacyjności gospodarki. Przedmowę do polskiego wydania napisał wicepremier Morawiecki. Podczas Kongresu wicepremier Morawiecki ma spotkać się z autorką książki.

Ponadto, wśród prelegentów wystąpią także prezes YouTube Susan Wojcicki czy prof. Linnar Viik, członek Rady e-Government Estonii i Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej to "najistotniejsze spotkanie w ramach prezydencji polskiej w Grupie Wyszehradzkiej". Dodała, że zainteresowanie Kongresem "przerosło oczekiwania", udział w nim wyraziło wiele ambasad spoza V4.

Innowacyjne pomysły z 4 państw

Jak mówi Emilewicz, premierzy wszystkich państw Wyszehradzkiej czwórki zaangażowali się w Kongres mocno. "Przywożą ze sobą swoje perły, diamenty, które będą podbijać rynki globalne w najbliższym czasie. W czasie Kongresu, w Parku Innowacji, będzie można te spółki obejrzeć. Będzie to też próba rozmowy o najważniejszych z perspektywy polityki zadaniach o innowacji, które łącza państwa Grupy i które chciałby wspólnie promować na forum Unii Europejskiej. Ilość absolwentów studiów technicznych w Grupie Wyszehradzkiej jest wyższa, niż tych samych absolwentów w Stanach Zjednoczonych" - podkreśliła wiceminister.

Podczas Kongresu, w Parku Innowacji, swoje stoiska będą prezentować start-upy z państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak poinformował PFR, wśród nich znajdą się m.in. projekt HyperPoland - polski pomysł stworzenia superszybkiej kolei hyperloop, który podczas Hyperloop Design Weekend w Teksasie zdobył duże uznanie jako jeden z najbardziej kompleksowych i innowacyjnych. Ponadto, wśród wystawców znajdą się takie projekty jak: Autenti.com - platforma do akceptacji dokumentów drogą elektroniczną, która ma usprawnić ich elektroniczny obieg; Bivrost, który tworzy oprogramowanie i sprzęt umożliwiające odtwarzanie i streamingowanie wideo w 360 stopniach; Abyss Glass z Katowic tworzący lustra, które będą działać jak ekran tabletu lub smartfona.

Wsparcie zostanie zadeklarowane

Jak powiedziała Emilewicz, podczas Kongresu zostanie podpisana "Deklaracja Warszawska" w sprawie innowacyjności naszego regionu.

"W ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, utworzona zostanie specjalna linia na sfinansowanie programu grantów dla organizacji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z formatu Grupy Wyszehradzkiej. Wszyscy identyfikujemy podobny problem: mamy wybitne zespoły badawcze, mamy całkiem niezłą infrastrukturę naukowo-badawczą, ale ciągle nie przekłada się to np. na sukces w sięganiu po granty europejskie" - dodała Emilewicz.

Zaznaczyła, że w deklaracji nie ma mowy o tym, jaka kwota ma być konkretnie dedykowana na te projekty badawczo-rozwojowe. Fundusz ma wpierać powstanie łączonych grup badawczo-rozwojowych z państw V4.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund - IVF) powstał na mocy podpisanego w 2000 r. przez premierów rządów państw V4 Statutu i jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Ma status organizacji międzynarodowej, której Sekretariat znajduje się w Bratysławie. Nadzór nad działaniami IVF należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. prezydencję w IVF sprawuje Słowacja. Do głównych zadań Funduszu należy m.in. budowa wspólnej tożsamości narodów wyszehradzkich. Fundusz prowadzi programy grantowe, programy stypendialne. W 2017 r. fundusz dysponuje 8 mln euro na dofinansowanie projektów.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

Pełny program Kongresu jest dostępny pod adresem: http://ceeinnovatorssummit.pl/#program. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczyt premierów Grupy Wyszehradzkiej i Kongres Innowatorów tuż-tuż

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!