Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: Nowy model rozwoju

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: Nowy model rozwoju
Kluczowe jest, podkreśla dokument, utrzymanie w ryzach deficytu sektora finansów publicznych oraz długu publicznego (fot.:pixabay.com)

Nowy model rozwoju to przede wszystkim rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony. Jest on oparty o indywidualny potencjał terytorialny, inwestycje, innowacje,rozwój, eksport oraz wysoko przetworzone produkty - wynika ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Strategia opublikowana we środę (22 lutego) na stronie resortu proponuje zwiększenie odpowiedzialności instytucji państwa za kształtowanie procesów gospodarczych, społecznych i terytorialnych, przy zachowaniu konstytucyjnego modelu społecznej gospodarki rynkowej. W tym modelu instytucje państwa aktywnie i selektywnie kreują warunki dla rozwoju (wspierają wzrost gospodarczy), wpływają na jak najlepsze wykorzystanie przewag komparatywnych oraz budowanie podstaw stałego rozwoju na bazie własnych zasobów nowych działalności.

W dotychczasowej polityce państwa w mniejszym zakresie skupiano się na działaniach wyprzedzających, ukierunkowujących rozwój w różnych sferach życia społeczno-gospodarczego tak, by odpowiednio wcześniej zapobiegać negatywnym zjawiskom i wskazywać najbardziej pożądane kierunki i sposoby rozwoju wykorzystujące maksymalnie polskie potencjały rozwojowe - czytamy w dokumencie.

Państwo potrafiło mobilizować dostępne zasoby, aby doraźnie rozwiązywać pojawiające się problemy. Nie potrafiło jednak zapobiegać im lub minimalizować ich negatywnych skutków. Mimo częściowo trafnej diagnozy, stanowiącej podstawę dla wielu dokumentów strategicznych, w codziennej praktyce rządzenia dominowały działania ad hoc. Często były podejmowane z opóźnieniem, nieskoordynowane i nie wpisujące się w spójną strategię planowanych zmian.

Dodatkową słabością państwa było słabe wykorzystanie debaty strategicznej oraz dialogu społecznego, co przy prowadzeniu aktywnej polityki rozwoju, jest kluczowym czynnikiem akceptacji zmian wprowadzanych przez rząd.

W nowym modelu instytucje państwa mają za zadanie reagować na zmieniające się otoczenie, niwelując negatywne zjawiska społeczne. Stają się inspiratorem zachowań przedsiębiorców, umożliwiają rozwój nowych gałęzi/dziedzin w gospodarce i sprzyjają wykorzystaniu rynkowych mechanizmów stymulowania, powstawania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, nie odpowiadając jednak za decyzje biznesowe podmiotów prywatnych.

Obowiązkiem instytucji państwowych jest stwarzanie konkretnych możliwości działania, ochrona sfery wolności gospodarczej i obywatelskiej, czy też ogólnie przyjętej zasady sprawiedliwości społecznej.

Rola państwa w gospodarce nie może sprowadzać się jedynie do bardziej lub mniej efektywnej redystrybucji środków finansowych. Tylko efektywne i skoordynowane instytucje publiczne, nastawione na obywateli i przedsiębiorstwa mają potencjał do zarządzania politykami publicznymi tak, by skutecznie reagować na stojące przed społeczeństwem i gospodarką wyzwania.

Inna rola państwa to także nowa filozofia gospodarowania państwowymi aktywami - oparta na budowaniu ich wartości, co przyczyni się do wzmocnienia polskiej gospodarki.

Kompleksowość nowego modelu rozwoju wynika z jego specyfiki. Rozwój społeczno-gospodarczy jest konsekwencją procesów zachodzących równolegle w wielu skalach czasowo-przestrzennych, dlatego też polityka rozwoju nie koncentruje się na jednym wskaźniku, jakim jest miara wzrostu gospodarczego (np. PKB). Niezbędne dla jej prowadzenia są różne kryteria i wskaźniki, w tym odnoszące się do rozwoju społecznego.

Czytaj też: Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: Nowy model rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!