Stanisław Szwed (PiS): obietnice - zatrudnienie i płace w górę!

Stanisław Szwed (PiS): obietnice - zatrudnienie i płace w górę!
Wynagrodzenia w Polsce muszą wzrosnąć - twierdzi Stanisław Szwed. Fot. PiS, CC 3.0

Jeśli przejmiemy władzę, to zrobimy wszystko, aby do końca naszej kadencji płaca minimalna nie była mniejsza niż 50 proc. średniej płacy minimalnej w gospodarce narodowej (dziś to ok. 42-43 proc.) - zadeklarował w rozmowie z nami Stanisław Szwed, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

PiS w ramach Narodowego Programu Zatrudnienia chce stworzyć 1,2 mln miejsc pracy dla młodych. Jak?

- Poprzez oferowanie wielu zachęt dla pracodawców, aby było ich stać na utworzenie nowych miejsc pracy. Proponujemy m.in. zmniejszenie o 50 proc. wysokości składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez pracodawcę, pokrycie kosztów praktyki szkoleniowej czy też zmniejszenie do 50 proc. stawki maksymalnej podatku od nieruchomości, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zatrudniających określoną liczbę osób do 35. roku życia.

Chcielibyśmy też zaktywizować młodych do samodzielnych działań, m.in. udzielając im pożyczek i kredytów na rozwinięcie własnego biznesu.

Czyli część z tych miejsc pracy młodzi mieliby sobie stworzyć sami. Na jakich warunkach przyznawano by te pożyczki?

- Warunkiem będzie m.in. zobowiązanie wnioskodawcy do utworzenia minimum dwóch miejsc pracy w pełnym wymiarze czasu i utrzymanie ich przez dwa lata.

Stworzenie - że tak to ujmę - "pełnowartościowego" miejsca pracy, czyli zatrudnienie pracownika na umowę o pracę, to spory koszt dla przedsiębiorcy. Szczególnie początkującego...

- Dlatego będziemy chcieli wprowadzić nową kategorię podatnika – młodego przedsiębiorcy, który miałby zmniejszoną wysokość płaconych zaliczek w podatku dochodowym do 50 proc., a dla osób rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej przewidzieliśmy wydłużenie (o dodatkowe 12 miesięcy) możliwości stosowania obniżonej o 50 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Dodatkowo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, młody przedsiębiorca będzie objęty preferencją - w obrębie odrębnej stawki podatkowej w wysokości 3,5 proc. Zaproponujemy, aby stawkę karty podatkowej dla małych przedsiębiorstw obniżyć o 30 proc.

Myśli pan, że pomysł pożyczek się sprawdzi? Młodzi w ciągu ostatnich lat mogli pozyskiwać środki na rozkręcenie własnej działalności z UE. Robili to, a później gros z nich zamykało działalność, jak tylko kończył się obligatoryjny okres jej prowadzenia.

- Chcemy zaktywizować młodych na rynku pracy, a opcja pożyczek ma im umożliwić realizację własnych pomysłów. Nawet jeśli nie wszystkim uda się utrzymać długo na rynku, część z nich na pewno zostanie.

Dlaczego PiS mówi akurat o stworzeniu 1,2 mln miejsc pracy dla młodych? Skąd wzięła się ta liczba?

- Mówimy o perspektywie najbliższych 10 lat. Szacujemy, że w tym okresie właśnie tyle młodych osób trafi na rynek pracy i tyle nowych miejsc pracy będzie potrzebnych.

Narodowy Program Zatrudnienia koncentruje się tylko na młodych?

- Przypomnę tylko, że projekt Programu złożyliśmy w Sejmie już trzy lata temu, ale został odrzucony. Jeśli PiS dojdzie do władzy, na pewno zrobimy wszystko, aby go wcielić w życie; wprowadzimy też pewne modyfikacje, m.in. będziemy chcieli uwzględnić pomoc dla osób 50+, które straciły pracę i poszukują zatrudnienia.

W tym przypadku będą to jednak raczej zachęty dola pracodawców, żeby zatrudniali osoby po pięćdziesiątym roku życia, aniżeli wsparcie polegające – jak w przypadku młodych – np. na udzielaniu kredytów na rozpoczęcie własnych działalności gospodarczych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed (PiS): obietnice - zatrudnienie i płace w górę!

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!