XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Środki unijne, perspektywa 2007-2014, ETO: Polska w czołówce

Środki unijne, perspektywa 2007-2014, ETO: Polska w czołówce
Warszawskie metro - jedna z największych inwestycji ze środków unijnych w Polsce. (fot.:wikipedia.org/Jacek Modrzejewski))

• Polska jest największym beneficjentem unijnych środków i najczęściej kontrolowanym krajem przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).
• Relatywnie dobre miejsca zajęliśmy we wszystkich kontrolowanych obszarach.
• W nowej perspektywie finansowej ETO będzie często kontrolował gospodarowanie unijnymi środkami.

- Polska, od lat największy beneficjent środków unijnych (do 2014 r. z otrzymaliśmy ponad 82 mld euro) była też najczęściej kontrolowanym krajem członkowskim. Z 687 kontroli przeprowadzonych w UE w 2014, aż 87 przeprowadzono w Polsce – mówił o efektach wykonania budżetu UE w 2014 r. Augustyn Kubik, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) podczas posiedzenia Komisji ds. UE.

Dobrze też wypadliśmy pod względem wykorzystania tych środków. Podobnie, jak pod względem częstości popełnianych tzw. błędów kwantyfikowalnych. W tej statystyce z częstotliwością (stosunek stwierdzonych najpoważniejszych błędów do wszystkich przeprowadzonych kontroli w danym państwie) błędów na poziomie 3,15 proc. plasujemy się poniżej średniej europejskiej, wynoszącej 4,4 proc.

W 2014 r. błędy tej kategorii, rzadziej niż w Polsce, popełniono tylko w dwóch państwach członkowskich: w Bułgarii oraz na Łotwie.

Maksymalnie wykorzystujemy środki unijne?

Wykorzystanie unijnych pieniędzy to problem wielu państw członkowskich. W 2014 r. średni poziom absorpcji za całą minioną perspektywę finansową 2007-2014 r. w państwach członkowskich wyniósł średnio 77 proc.

Czytaj także: Janusz Wojciechowski nowym członkiem ETO

Tymczasem Polska na koniec 2014 r. wykorzystała 85 proc. europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. To ósmy wynik, znacząco powyżej średniej unijnej. Niemniej jednak obok Czech, Hiszpanii, Włoch i Rumunii, Polska należała w 2014 r. do grupy państw członkowskich o największej kwocie środków pozostających do wykorzystania.

W obszarze spójności, który obejmuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności oraz Europejski Fundusz Społeczny, wydatki wyniosły 55 mld euro, czyli ok. 38 proc. całego budżetu. Polska była jego największym beneficjentem.  

Wydatki w tym obszarze są obarczone istotnym poziomem błędów w wysokości 5,7 proc. Najpowszechniejszym ich źródłem, podobnie jak w latach ubiegłych, były nieprawidłowości w zakresie zamówień publicznych, pomocy państwa oraz refundacji niekwalifikowanych kosztów.

Pod względem najpoważniejszych błędów branych pod uwagę, Polska wypadła dobrze. Rzadziej błędy stwierdzono jedynie w Bułgarii, Hiszpanii, Litwie, Łotwie i Słowacji.

Kasa na rolnictwo

Drugim obszarem, gdzie jesteśmy znaczącym beneficjentem, jest rozdział dotyczący zasobów naturalnych, czyli konkretnie rolnictwa. Wydatki z tego obszaru wyniosły 57 mld euro (39 proc. budżetu unijnego).

Obejmują one środki z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, czyli głównie są to bezpośrednie dopłaty dla rolników oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W starej perspektywie finansowej 2007-2014 byliśmy największym beneficjentem tego funduszu w skali europejskiej.

ETO ustalił, że wydatki na rolnictwo obciążone są istotnym poziomem błędów szacowanych na 3,6 proc. Najpowszechniejsze z nich, to przypadki zawyżeń deklarowanych powierzchni oraz wypłaty wsparcia niekwalifikowanym beneficjentom, a także błędy administracyjne. W tym obszarze Polska była piątym pod względem liczby przeprowadzonych kontroli państwem członkowskim (32 kontrole w stosunku do 356 przeprowadzonych ogółem).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środki unijne, perspektywa 2007-2014, ETO: Polska w czołówce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!