Senat za nowelą dot. wydawania opinii o inwestycjach w ochronie zdrowia

Senat za nowelą dot. wydawania opinii o inwestycjach w ochronie zdrowia
Według Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie instrumentu oceny celowości inwestycji jest szczególnie ważne, ponieważ w aktualnej perspektywie finansowej, czyli na lata 2014-2020 na ochronę zdrowia przewidziano środki europejskie w wysokości ok. 12 mld zł (fot.: Ruhrfisch/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Zapewnienie przejrzystego procesu opiniowania o celowości inwestycji o kluczowym znaczeniu dla rozwoju ochrony zdrowia - to główny cel noweli, jaką poparł Senat.
• Pozytywna ocena będzie formalnym warunkiem uzyskania dofinansowania inwestycji.

Nowelizację poparło 62 senatorów, 30 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wojewoda będzie wydawał opinie przede wszystkim w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz dane z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Podstawą do wydania pozytywnej opinii o celowości inwestycji będzie jej ocena dokonywana w oparciu o formularz zwany Instrumentem Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Będzie on zawierał kilkadziesiąt pytań, odpowiadających różnorodnym priorytetom istotnym z perspektywy systemu ochrony zdrowia. Odpowiedzi będą oceniane w skali punktowej; poszczególnym pytaniom zostanie nadana odpowiednia waga.

Czytaj też: Morawiecki: Analizujemy potencjalne ryzyka związane z małym ruchem granicznym z Rosją

Jak wyjaśniano po przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji, w przyszłości NFZ (lub jego następca, jeśli Fundusz zostanie zlikwidowany) będzie kontraktował świadczenia, mając na względzie rzeczywiste potrzeby mieszkańców danego regionu, wynikające z map potrzeb zdrowotnych oraz priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej. Podmioty będą miały możliwość uzyskania dodatkowych punktów w konkursie w przypadku prowadzenia inwestycji pozytywnie ocenianych przez wojewodów.

Brak pozytywnej opinii o celowości inwestycji będzie oznaczał mniejszą liczbę punktów, a podmiot będzie musiał przedstawić ofertę znacznie korzystniejszą od tych, które uzyskały taką opinię.

Opinia o celowości inwestycji będzie ważna również wówczas, gdy podmiot leczniczy będzie chciał ją zrealizować z własnych środków. Pozytywne opinie będą wydawane, gdy na podstawie danych posiadanych przez wojewodów i oddziały wojewódzkie NFZ, będzie można stwierdzić faktyczne braki w danym obszarze.

Według Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie instrumentu oceny celowości inwestycji jest szczególnie ważne, ponieważ w aktualnej perspektywie finansowej, czyli na lata 2014-2020 na ochronę zdrowia przewidziano środki europejskie w wysokości ok. 12 mld zł.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat za nowelą dot. wydawania opinii o inwestycjach w ochronie zdrowia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!