Senat poparł drugą specustawę, która ma pomóc zwalczyć ASF

Senat poparł drugą specustawę, która ma pomóc zwalczyć ASF
Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików i 20 ognisk tej choroby u świń. (fot. fotolia)

• Senat poparł drugą tzw. specustawę dotyczącą zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
• Zgodnie w nowymi przepisami powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Senat wprowadził poprawkę do ustawy zmniejszającą kary dla dzierżawców i zarządców obszarów łowieckich za niewykonanie nakazów sanitarnego odstrzału dzików do 0,25-1,3 średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Ustawa uzyskało jednogłośnie poparcie senatorów (84 głosy za), a poprawkę poparło 83 osoby.

Nowe przepisy dają większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej, mają usprawnić zwalczanie ASF. Przewidują też sankcje karne za niewykonanie nakazów powiatowych lekarzy weterynarii.

Ustawa został uchwalona w trybie nadzwyczajnym. W środę odbyło się pierwsze czytanie tego rządowego projektu w Sejmie, a w czwartek przed południem został on uchwalony. Wieczorem w czwartek poparł ją Senat.

Jest to druga specustawa, która ma pomóc w zwalczeniu ASF. W połowie września Sejm uchwalił pierwszą ustawę, która przewiduje wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych. Nowe przepisy mają obowiązywać w 14 dni od ogłoszenia.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu, który rozpatrzy poprawkę Senatu.

Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików i 20 ognisk tej choroby u świń. Zutylizowano ponad 1200 sztuk świń. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, gdyż zakażone zwierzęta trzeba zabijać (nie ma szczepionki przeciw ASF).

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat poparł drugą specustawę, która ma pomóc zwalczyć ASF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!