Sejm: Wniosek o odrzucenie projektu ustawy dot. zobowiązań inwestorów

Sejm: Wniosek o odrzucenie projektu ustawy dot. zobowiązań inwestorów
Podczas dyskusji w trakcie pierwszego czytania projektu w Sejmie padały mocne argumenty (fot. Sejm/twitter)

• Jest wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu senackiego projektu ustawy dot. zmian w kodeksie cywilnym.
• Wnioskodawcy chcą, by inwestor - tylko na piśmie - godził się na to, by wykonawca, z którym ma umowę, mógł zatrudnić podwykonawcę.

W przeciwnym razie nie będzie ponosił odpowiedzialności za jego zobowiązania.

Jak mówił w Sejmie sprawozdawca projektu senator Robert Mamątow (PiS), senacki projekt ustawy zakłada, że inwestor z wykonawcą ponosi solidarną odpowiedzialność za wypłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę tylko wtedy, gdy wyrazi pisemną zgodę na to, by wykonawca zatrudnił podwykonawcę.

Jak dowodził, chodzi o wyeliminowanie takich sytuacji, kiedy inwestor zlecał pracę firmie - zdarzało się kilkuosobowej - która wygrała przetarg, a ona z kolei zlecała wszystkie prace podwykonawcom, o których inwestor nawet nie wiedział. W świetle obowiązujących teraz przepisów taki inwestor ponosi wspólnie z wykonawcą, solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie należne podwykonawcy na podstawie dalszej umowy o roboty budowlane. Oznacza to, że w przypadku, gdy nieuczciwy wykonawca nie zapłacił podwykonawcy, inwestor musiał płacić dwa razy - najpierw nieuczciwemu wykonawcy, potem poszkodowanemu podwykonawcy. Autorzy projektu zwracają uwagę, że często inwestorami są spółdzielnie mieszkaniowe czy samorządy.

Czytaj też: Senat omówił nowelizację ustawy górniczej. Głosowanie w czwartek

Podczas dyskusji w trakcie pierwszego czytania projektu padały mocne argumenty; m.in. wyrażony przez przedstawiciela Kukiz 15 Grzegorza Długiego, który mówił, że proponowane zmiany - acz oczekiwane - "wyglądają na dzieło lobbystów". Gabriela Lenartowicz (PO) wytykała projektowi wady merytoryczne m.in. niezgodność proponowanych rozwiązań z prawem zamówień publicznych, które - jak mówiła - "rygorystycznie" regulują kwestie odpowiedzialności inwestora wobec wykonawcy i wykonawców wobec kolejnych podwykonawców.

Waldemar Buda z PiS, choć opowiedział się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji, również zwracał uwagę na wątpliwość, czy proponowane rozwiązania nie upowszechnią np. zatrudniania podwykonawców. Przedstawiciel ludowców Krzysztof Paszyk nazwał senacką propozycję "próbą ucywilizowania relacji na linii inwestor - podwykonawca" i uznał, że dzięki nim inwestor będzie miał większą kontrolę nad podwykonawcami.

Z kolei Barbara Dolniak z Nowoczesnej, która ostatecznie złożyła wniosek od odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, wskazywała na to, że proponowane rozwiązania stoją w sprzeczności z orzecznictwem Sądu Najwyższego, a ich wprowadzenie może odwrócić się przeciwko podwykonawcom, często niewielkim, ekonomicznie słabszym firmom, bo ograniczają zakres solidarnej odpowiedzialności inwestora.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Wniosek o odrzucenie projektu ustawy dot. zobowiązań inwestorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!