XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności

Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności
Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej (fot. pixabay.com CC0)

• Sejm przyjął drobne senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności.
• Ustawa zakłada m.in., że firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków.

Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

W wyniku prac Senatu w ustawie pojawiły się trzy niewielkie poprawki. Jedna z nich uzupełnia katalog umów, które mogą zawierać państwowe osoby prawne (w tym uczelnie) bez każdorazowego zwracania się o zgodę do ministra właściwego ds. skarbu państwa. Chodzi o możliwość krótkotrwałego wynajmu np. sal, projektorów czy aparatury. "Do tej pory były tam wpisane różnorakie cele: konferencyjne, szkoleniowe, teraz będą tam również cele naukowe" - podsumował w czasie sejmowej debaty poprawkę poseł sprawozdawca Marcin Horała (PiS).

Pozostałe dwie poprawki wynikły z sugestii senackiego biura legislacyjnego: jedna dotyczyła zmiany numeracji w ustawie, a w kolejnej doprecyzowano przepisy przejściowe dotyczące uwłaszczenia naukowców pracujących w instytutach PAN.

Sejm opowiedział się za przyjęciem tych poprawek. Ustawę musi jeszcze teraz podpisać prezydent.

Zgodnie z informacjami resortu nauki, prace w ministerstwie nad projektem kolejnej, tzw. dużej ustawy o innowacyjności, są już finalizowane, a ustawa - jak spodziewa się MNiSW - mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Tzw. mała ustawa o innowacyjności przewiduje zniesienie od 1 stycznia 2017 r. podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki.

Nowe przepisy zakładają też możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ponadto ustawa zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50 proc. Duże firmy będą mogły z kolei odliczyć nawet 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Czytaj też: Sasin: Zawieszenie podatku handlowego bez wpływu na projekt budżetu na 2017 r.

Nowe przepisy wydłużają z trzech do sześciu lat okres, w jakim przedsiębiorca będzie mógł odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

W nowelizacji przewidziano również, że nowo powstające przedsiębiorstwa (tzw. start-upy) prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą się ubiegać o zwrot gotówkowy w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.

Ustawa zawiera poza tym pakiet przepisów uproszczających procedury, m.in. modyfikuje zasady nabywania przez naukowców praw majątkowych do wynalazków.

Zgodnie z nowymi przepisami naukowiec pracujący na uczelni publicznej, jeśli będzie zainteresowany komercjalizacją wyników własnych badań tam prowadzonych, będzie musiał powiadomić o tym swoją uczelnię w ciągu 14 dni od zgłoszenia informacji o wynikach badań. W przeciwnym przypadku uczelnia automatycznie przejmie prawa do wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!