Schetyna: Słowa Kaczyńskiego, że górnictwo to problem, który tworzy zły rząd okazały się prorocze

Schetyna: Słowa Kaczyńskiego, że górnictwo to problem, który tworzy zły rząd okazały się prorocze
To jest ostatnia szansa, żeby wrócić do programu, który prowadziliśmy, który gwarantował uratowanie polskiego górnictwa- powiedział Schetyna (fot.twitter.com/Platforma_org)

• Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna nazwał „oszustwem wyborczym” działania rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec górnictwa węgla kamiennego.
• Podczas konferencji prasowej w Zabrzu działacze PO sprzeciwili się likwidacji kopalń, m.in. Makoszowy i Krupiński.

"W styczniu 2015 r. prezes Jarosław Kaczyński mówił, że polskie górnictwo to nie problem, który tworzą górnicy, tylko który tworzy zły rząd. Dzisiaj widzimy jak bardzo prorocze to były słowa i jak bardzo dotyczą rządu PiS i tych PIS-owskich aktywności, które prowadzą do katastrofy w tym sektorze" - powiedział Schetyna przez zabrzańską kopalnią Makoszowy.

"Dzisiaj stoimy przed kopalnią Makoszowy, która będzie zamykana, i to jest część, i taki bardzo charakterystyczny, klasyczny powiedzielibyśmy, obraz oszustwa wyborczego, który został zastosowany przez polityków PiS" - ocenił lider Platformy, przypominając, że w kampanii wyborczej latem ubiegłego roku właśnie przed kopalnią Makoszowy wystąpiła - jako kandydatka na premier - Beata Szydło, mówiąc o ówczesnej złej sytuacji górnictwa i zamierzeniach PiS w tym sektorze.

Kopalnia Makoszowy, w efekcie zawartego w styczniu 2015 r. porozumienia strony społecznej z rządem Ewy Kopacz, w połowie 2015 r. trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie dziś jest jedyną kopalnią nadal wydobywającą węgiel. Zakład korzysta z budżetowych dopłat do strat, dopuszczalnych w SRK. Według resortu energii, pomoc publiczna dla zakładu przekroczyła 220 mln zł. Zgodnie z niedawną decyzją Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla górnictwa, pomoc publiczna dla Makoszów może być udzielana tylko do końca 2016 r. Potem, aby dalej działać, kopalnia musiałaby osiągnąć rentowność. O utrzymanie kopalni walczą związkowcy, którzy na niedzielę - w dniu Barbórki - zapowiadają protest przed domem premier w Przecieszynie k. Brzeszcz (Małopolska).

Wiceszef PO Borys Budka przypomniał w sobotę, że - podobnie jak stało się to w przypadku również przekazanej do SRK za czasów rządów PO kopalni Brzeszcze - również kopalnia Makoszowy miała pozyskać inwestora z sektora energetycznego. Schetyna uważa, że należy kontynuować program przygotowany w 2015 r. przez rząd PO, zaakceptowany przez partnerów społecznych w porozumieniu zawartym z rządem Ewy Kopacz.

Czytaj tez: Szydło: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa

"Nie podjęto wyzwania. Przygotowaliśmy wielki projekt ratowania polskiego górnictwa (…). Bardzo wyraźnie mówimy: to jest ostatnia szansa, żeby zejść z tej drogi, żeby wrócić do programu, który prowadziliśmy, który gwarantował - w porozumieniu ze związkami zawodowymi, z lokalnymi społecznościami - uratowanie polskiego górnictwa" - podkreślił lider PO.

"Dzisiaj jesteśmy w Zabrzu, w Makoszowach, przed kopalnią; za chwilę będziemy przed szpitalami, które będą zamykane przez rząd PiS, a jeszcze za moment przed szkołami, przed gimnazjami, które pójdą tą samą drogą - droga ofiar, oszustwa wyborczego i tego, że Polacy zaufali obietnicom wyborczym składanym przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi" - dodał Schetyna.

Pytany o receptę PO dla kopalń Makoszowy i Krupiński, szef Platformy odpowiedział, że jest nią powrót do programu przygotowanego w 2015 r. przez PO i jego konsekwentna realizacja. Ocenił, że program i ówczesne porozumienie były "trudnym kompromisem". "To udało się zrobić; trzeba to po prostu kontynuować" - powiedział.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Schetyna: Słowa Kaczyńskiego, że górnictwo to problem, który tworzy zły rząd okazały się prorocze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!