REKLAMA

Samorządy skorzystają na nowlizacji Prawa Zamówień Publicznych?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 12 lipca 2016 12:23
Samorządy skorzystają na nowlizacji Prawa Zamówień Publicznych? Marek Kowalski, Przewodniczący Zespołu ds. Zamówień Publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Lewiatana. (fot. : mat. Lewiatana)

• Podpisanie nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych uruchomi wstrzymane przetargi – uważa organizacja Lewiatan.
• Były one do tej pory wstrzymane ze względu na brak transpozycji dwóch unijnych dyrektyw do polskiego porządku prawnego.
• Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Lewiatana obawia się, że zmiany w zakresie usług in-house może zdestabilizować istotną część rynku i negatywnie przełożyć się na zatrudnienie.

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych uruchomi wstrzymane przetargi – uważa Lewiatan, organizacja biznesowa zrzeszająca ponad 3900 firm zatrudniających w sumie ponad 900 tys. osób. Jak czytamy w przekazanym do mediów oświadczeniu nowelizacja PZP pozwoli wreszcie samorządom na uruchomienie projektów współfinansowanych przez środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, gdyż wszystkie przetargi w kraju były do tej pory wstrzymane ze względu na brak transpozycji dwóch unijnych dyrektyw do polskiego porządku prawnego.

- Nowe przepisy o obligatoryjnych klauzulach społecznych oznaczają zmianę kosztów wykonywania zamówień związaną przede wszystkim z obligatoryjnym zatrudnianie na podstawie umów o pracę. W związku z tym zamawiający i wykonawcy jak najszybciej powinni rozpocząć negocjacje, by jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zwaloryzować dotychczasowe kontrakty. Administracja samorządowa i publiczna musi się właściwie przygotować do nowych regulacji. Obowiązek stosowania umów o pracę, kiedy charakter pracy tego wymaga – to olbrzymi krok w kierunku naprawy rynku pracy w Polsce. To szansa na wyeliminowanie umów cywilnoprawnych, które do tej pory niejednokrotnie były nadużywane. - uważa Marek Kowalski, Przewodniczący Zespołu ds. Zamówień Publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego, ekspert Lewiatan.

Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Następne będą wodociągi.. 2016-07-29 20:51:17
    14 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej polskie gminy otrzymują podobne narzędzie do zarządzania gospodarką odpadami jakie mają samorządy terytorialne Zachodniej Europy... Ale trzeba pamiętać o tym, że co najmniej już połowa komunalnych firm śmieciowych została zamieniona w kamieni kupę... No i to nie koniec tego procesu... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html Być może już za niedługo - comiesięczne opłaty za śmieci polskich rodzin będą zasilały rynki pracy i systemy finansowe w tych krajach, które już przejęły dużą część polskiej gospodarki odpadami i okaże się, że jesteśmy i będziemy jedynymi takimi śmieciowymi idiotami w Europie... samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/111918/Jedyni-tacy-w-UniiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA