Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego

Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego
Procedura JPK dotyczy podmiotów prowadzących księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, nawet jeśli nie są przedsiębiorcami. (Fot. : pixabay.com).

• Pewne jest, że samorządy zobligowane będą do wdrożenia procedury pliku kontrolnego.
• Potwierdza to interpretacja wydana przez resort finansów.
• Wątpliwości wciąż jednak budzi kwestia tego, kogo i w jakim terminie ten wymóg obejmie.

Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego. Pozostaje tylko kwestia tego, kiedy będą musiały to uczynić. A to bynajmniej nie jest oczywiste.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na potwierdzenie ze strony ministra finansów, z którego wynika, że samorządy, fundacje oraz stowarzyszenia, jeśli spełnią kryteria zapisane w definicji „dużego przedsiębiorcy” (tzn. zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników), będą musiały stosować JPK już od 1 lipca 2016 r.

O tej samej dacie pisze serwis ksiegowosc.infor.pl. Można w nim przeczytać, że podmioty (nawet jeśli nie są przedsiębiorcami, ale prowadzą księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych), które nie mieszczą się w definicji mikro-, małych i średnich firm (a zatem spełniają kryteria dla dużych przedsiębiorców) muszą wdrożyć JPK od 1 lipca 2016 r. zarówno w zakresie comiesięcznego obowiązku wysyłania informacji o ewidencji VAT, jak i generowania JPK na żądanie organów administracji skarbowej.

Czytaj cały artykuł tutaj. 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!