XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu w banku było niezgodne z prawem

Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu w banku było niezgodne z prawem
Jeśli sądy uznałyby argumenty Rzecznika Finansowego, oznaczałoby to nieważność tzw. klauzul waloryzacyjnych. (fot.:pixabay.com)

• W ocenie raportu Rzecznika Finansowego istnieje realna możliwość niezgodności z prawem zapisów o waloryzowaniu kredytów hipotecznych.
• Jeśli sądy podzielą tę argumentację, możliwe są wyroku nakazujące bankom zmianę naliczania odsetek kredytów na bardziej korzystną dla kredytobiorców.

Biuro Rzecznika Finansowego przedstawiło raport, z którego wynika, że waloryzowanie kredytu bankowego kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego. Raport opublikowano 6 czerwca.

W dokumencie uznano, że część zapisów umów bankowych narusza interesy konsumentów. To zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut czy też oprocentowania zaciągniętych kredytów.

Czytaj: Polska i Chiny na nowej drodze gospodarczej

- W poprzednich latach banki osiągały wysokie zyski oferując szeroko rozumiane „walutowe" kredyty hipoteczne. W naszym raporcie pokazujemy, że wiele z takich umów zawierało zapisy, które można uznać za abuzywne, a nawet nieważne. To oznacza, że nie wiążą kredytobiorców z mocy prawa. Dlatego banki powinny zwracać klientom część rat, które ci wpłacali na podstawie zapisów niezgodnych z prawem. Posiadaczy „kredytów walutowych" będziemy wspierać w bataliach sądowych wydając tzw. istotne poglądy. Wydaje się jednak, że przy tej skali problemu konieczne byłyby rozwiązania systemowe - mówi Rzecznik  Finansowy Aleksandra Wiktorow.

Jeśli sądy uznałyby argumenty Rzecznika Finansowego, oznaczałoby to nieważność tzw. klauzul waloryzacyjnych. To istotne, bo na nieważność części umowy mogą powoływać się nie tylko konsumenci, ale też przedsiębiorcy.

W praktyce oznaczałoby to, że jeśli klient pożyczył 100 tys. zł to taka kwota powinna być podstawą do wyliczania odsetek. Ani kapitał, ani odsetki nie powinny rosnąć wraz ze zmianą kursu waluty obcej.

- Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory nie pojawił się wyrok potwierdzający taką argumentację. Jesteśmy jednak gotowi przedstawiać ją w ramach tzw. istotnych poglądów, jeśli kredytobiorcy będą występować z pozwami do sądów - mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego. - Oczywiście sądy są niezawisłe, więc nie możemy dać gwarancji, że podzielą nasz pogląd w tej sprawie. Wierzymy jednak, że przedstawione przez nas argumenty zostaną uznane za słuszne - mówi Agnieszka Wachnicka.

Rzecznik Finansowy to agenda przy premierze. Zajmuje się analizą sytuacji w różnych działach finansów publicznych i prywatnych, w tym rynkiem ubezpieczeniowo-emerytalnym, bankowo-kapitałowym, kwestiami administracji finansowej państwa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu w banku było niezgodne z prawem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!