Rządowy projekt dotyczący delegowania pracowników trafi do dalszych prac w komisji

Rządowy projekt dotyczący delegowania pracowników trafi do dalszych prac w komisji
Celem dyrektywy wdrożeniowej jest zagwarantowanie przestrzegania odpowiedniego poziomu ochrony pracowników delegowanych, określonego w dyrektywie podstawowej - podkreślił wiceminister Stanisław Szwed. (Fot. : www.mpips.gov.pl).

• Po pierwszym czytaniu rządowego projektu wszystkie kluby były wyjątkowo zgodne.
• Projekt ma za zadanie m.in. określić warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium Polski.
• Ma też doprecyzować zasady współpracy administracyjnej polskich organów (np. PIP) z organami innych państw członkowskich UE.

Projekt dotyczący warunków zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych z innych państw UE i związanych z tym nowych obowiązków kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy trafił do dalszych prac. W czwartek (28.04) opowiedziały się za tym wszystkie kluby parlamentarne.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu wprowadzającego przepisy unijnej dyrektywy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Dokument został przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceszef tego resortu Stanisław Szwed przedstawiając projekt wskazywał, że "przedkładany projekt ma na celu implementację dyrektywy wdrożeniowej, co zgodnie z jej postanowieniami powinno nastąpić do dnia 18 czerwca 2016 r.".

- Celem dyrektywy wdrożeniowej jest zagwarantowanie przestrzegania odpowiedniego poziomu ochrony pracowników delegowanych, określonego w dyrektywie podstawowej - mówił.

Dodał, że rządowy projekt wprowadzając unijną dyrektywę ma m.in. określić warunki zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium Polski i doprecyzować zasady współpracy administracyjnej polskich organów, m.in. Państwowej Inspekcji Pracy z organami innych państw członkowskich UE.

W projektowanej ustawie zapisano też zasady dostępu do informacji o delegowaniu pracowników do Polski i składania oświadczeń przez firmę delegującą pracowników. Zakłada on też sankcje za naruszenie przepisów - grzywny od tysiąca do 30 tys. zł. Kary zapłacą też polscy pracodawcy, którzy delegują pracowników do innych krajów i niedopełniają obowiązków wynikających z dyrektywy i przepisów ustawowych.

Delegujący pracownika do Polski zapewnia mu m.in. warunki zatrudnienia, które są nie mniej korzystne niż określone w naszym Kodeksie pracy normy wymiaru czasu pracy, okresu dobowego i tygodniowego odpoczynku, wymiaru urlopu wypoczynkowego. Nie niższe od minimalnego musi być też wynagrodzenie za pracę. Zachowane muszą być również zasady wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Delegujący musi też zapewnić przewidziane w polskim prawie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, równego traktowania i braku dyskryminacji w zatrudnieniu.

Większość zapisów dotyczy nowych obowiązków Państwowej Inspekcji Pracy, związanych z kontrolą pracowników delegowanych. Projekt zakłada, że pracodawcy z innych krajów spoza UE mają stosować te same zasady wobec pracowników delegowanych do Polski.

Projektowane przepisy nie będą stosowane w marynarce handlowej dla załóg na morskich statkach handlowych oraz w transporcie międzynarodowym.

Podczas debaty sejmowej przedstawiciele PiS, Kukiz'15 oraz PSL wskazali, że nie wnoszą uwag do zaproponowanych rozwiązań. Z kolei posłowie PO i Nowoczesnej stwierdzili, że projekt ten wymaga doprecyzowania. Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) projekt trafi do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która ma przedstawić sprawozdanie z prac nad nim do 17 maja br.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!