Rząd zmarnował historyczną szansę na modernizację kolei?

Rząd zmarnował historyczną szansę na modernizację kolei?
Do września br. Polska wykorzystała 61 proc środków na kolej (fot. flickr.com/sludgegulper)

Komisja Europejska jest zaniepokojona wykorzystaniem środków unijnych na kolej w Polsce. To odpowiedź na interpelację europosła PiS Tomasza Poręby.

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu w odpowiedzi przyznała, że "transport kolejowy był w latach 2007-2013 jednym z najbardziej problematycznych sektorów", jeśli chodzi o wykorzystanie przez Polskę środków z programu "Infrastruktura i Środowisko". Na inwestycje w tym sektorze przewidziano w sumie 4,9 mld euro unijnych środków.

Wykorzystano jedynie 61 proc. środków

"Odnotowano utrudnienia w postaci opóźnień w przygotowywaniu i realizacji projektów ze względu na problemy administracyjne i techniczne. Rezultatem tego był niższy poziom wykorzystania środków w porównaniu z innymi sektorami" - napisała Cretu w odpowiedzi, opublikowanej na stronach Parlamentu Europejskiego i datowanej na 7 października.

Według Cretu do września br. Polska wykorzystała 61 proc środków na kolej, ale wciąż możliwe jest, że do końca 2015 roku wykorzysta więcej z tej puli unijnych pieniędzy.

Komentując odpowiedź komisarz Cretu na swą interpelację, europoseł Tomasz Poręba ocenił, że słabe wykorzystanie środków na kolej to zmarnowanie najlepszego okresu z punktu widzenia możliwości unijnego finansowania, a także zmarnowanie "historycznej szansy na modernizację polskiej kolei".

Jeszcze wiele wyzwań przed Polską

Rzecznik KE ds. polityki regionalnej Jakub Adamowicz podkreślił, że Polska ma wiele pozytywnych osiągnięć w dziedzinie realizacji polityki spójności UE.

- Ten ogólnie pozytywny obraz nie jest pozbawiony pewnych wyzwań" - powiedział PAP rzecznik. "W szczególności Komisja nadal jest poważnie zaniepokojona absorpcją unijnych funduszy na kolej w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013. Komisja poczyniła pewne kroki, by zapobiec utracie środków - dodał Adamowicz.

W 2012 r. Komisja i polskie władze utworzyły grupę zadaniową, aby nadzorować problematyczne projekty, co pozwoliło na usunięcie wielu przeszkód oraz przyspieszenie realizacji projektów i wykorzystania środków w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!