XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem zmian w budownictwie mieszkaniowym

Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem zmian w budownictwie mieszkaniowym
Zmiany przygotowane przez resort infrastruktury i budownictwa w ustawie o budownictwie mieszkaniowym są konieczne ze względu na założenia projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rząd na wtorkowym (9 maja) posiedzeniu zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o budownictwie mieszkaniowym oraz projektem zmian w przepisach o gospodarce nieruchomościami. Omówi też propozycję ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz zmian w zasadach finansowania nauki.

• Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zająć ma się też projektem nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki.

• Zaproponowane zmiany - jak napisano w uzasadnieniu noweli - mają przyczynić się do usprawnienia procesu przyznawania kategorii naukowej oraz środków finansowych w konkursach NCN i NCBR.

Zmiany przygotowane przez resort infrastruktury i budownictwa w ustawie o budownictwie mieszkaniowym są konieczne ze względu na założenia projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego.

"Rozwiązania zawarte w nowelizacji mają na celu wyeliminowanie barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego oraz sygnalizowanych przez inwestorów problemów wynikających z eksploatacji lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach programu" - wyjaśnił rzecznik MIB Szymon Huptyś.

Zmiany - jak wskazał - mają ułatwić inwestorom realizację przedsięwzięć poprzez dopuszczenie możliwości finansowania budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich. "Obecnie w ramach programu możliwe jest ubieganie się o finansowe wsparcie jedynie na budowę lokali mieszkalnych na wynajem.

W ramach projektowanych zmian umożliwiono finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, które będą służyły zaspokajaniu potrzeb osób starszych (np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych). Koszty związane z ich utrzymaniem będą ponosić najemcy w równych częściach" - powiedział Huptyś.

Kolejnym projekt, którym zajmie się rząd będzie dotyczył zmian w gospodarce nieruchomościami. Propozycja zobowiązuje rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania polisy OC do: operatu szacunkowego, umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa oraz umowy o zarządzanie nieruchomością.

Nowelizacja "ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami" - wskazał rzecznik MIB.

W projekcie zaproponowano też przywrócenie definicji "pośrednictwa w obrocie nieruchomościami" oraz "zarządzania nieruchomościami", a także zdefiniowano pojęcia "pośrednik w obrocie nieruchomościami" oraz "zarządca nieruchomości".

Ponadto projekt noweli precyzuje, że pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. "Dlatego w projekcie przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby" - wskazano w projekcie.

Rząd zajmie się też projektem ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), którą przygotował resort nauki i szkolnictwa wyższego. NAWA ma być wyspecjalizowaną agencją rządową, podnoszącą poziom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i polskiej nauki.

Kluczowym zadaniem Agencji ma być inicjowanie programów stypendialnych dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych i nauczycieli akademickich. NAWA ma też współpracować z polskimi i zagranicznymi podmiotami działającymi w szkolnictwie wyższym i nauce. Do jej zadań będzie należało też prowadzenie spraw dotyczących uznawalności wykształcenia i upowszechnianie języka polskiego poza granicami kraju. Agencja będzie też obsługiwała administracyjnie i finansowo Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Ponadto inne ministerstwa czy jednostki samorządu terytorialnego będą mogły powierzyć Agencji obsługę własnych programów stypendialnych.

Wraz z powołaniem NAWY zlikwidowane zostanie Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które dotychczas realizowało zadania związane z umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego. Pracownicy Biura staną się pracownikami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zająć ma się też projektem nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowym Centrum Nauki (NCN). Projektowane zmiany mają umożliwić wyłączenie procedury przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym oraz przyznawania środków finansowych w konkursach NCN i NCBR z części przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zaproponowane zmiany - jak napisano w uzasadnieniu noweli - mają przyczynić się do usprawnienia procesu przyznawania kategorii naukowej oraz środków finansowych w konkursach NCN i NCBR. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem zmian w budownictwie mieszkaniowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!