Rząd przyjął strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych

Rząd przyjął strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych
W latach 2016-17 relacja państwowego długu publicznego do PKB ma wzrosnąć do 52,3 proc., a następnie ma się stopniowo obniżać do 49,5 proc. w 2020 r. - dodaje CIR. (fot.PTWP)

Rząd przyjął strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2017-20, przedłożoną przez ministra finansów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W latach 2016-17 relacja państwowego długu publicznego do PKB ma wzrosnąć do 52,3 proc., a następnie ma się stopniowo obniżać do 49,5 proc. w 2020 r. - dodaje CIR.

"Strategia, obejmująca czteroletnią prognozę zarządzania długiem Skarbu Państwa, jest przygotowywana corocznie. Założenia makroekonomiczne i fiskalne przyjęte w dokumencie są zgodne z założeniami projektu ustawy budżetowej na 2017 r. Celem strategii jest minimalizacja kosztów obsługi długu" - informuje CIR w komunikacie.

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) do PKB wzrośnie do 55,0 proc. w 2017 r. i utrzyma się na tym poziomie w 2018 r., a następnie będzie się obniżać i w horyzoncie strategii osiągnie poziom 53,0 proc. - informuje CIR.

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu: Premier ogłosiła zmiany

"Przyjęty w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. limit kosztów obsługi długu będzie niższy od limitu na 2016 r., zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do PKB i wyniesie odpowiednio 30,4 mld zł (wobec 31,8 mld zł) oraz 1,56 proc. PKB (wobec 1,71 proc. PKB). Założono, że relacja kosztów obsługi długu do PKB w horyzoncie strategii obniży się do poziomu 1,38 proc. - 1,43 proc." - czytamy w komunikacie.

Komunikat dodaje też, że dla realizacji strategii przyjęto, iż "utrzymane zostanie elastyczne podejście do kształtowania struktury finansowania pod względem wyboru rynku, waluty i instrumentów, przy ograniczeniach wynikających z przyjętych poziomów ryzyka, głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy, a udział długu nominowanego w walutach obcych będzie obniżany do poziomu poniżej 30 proc.".

Ponadto "priorytetem polityki emisyjnej będzie budowanie dużych i płynnych emisji o oprocentowaniu stałym na rynku krajowym i rynku euro, średnia zapadalność długu krajowego utrzymywana będzie na poziomie nie niższym niż 4 lata, a docelowo dążyła będzie do osiągnięcia poziomu 4,5 roku, średnia zapadalność długu Skarbu Państwa utrzymywana będzie na poziomie zbliżonym do 5 lat".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjął strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!