Rosyjska prasa: Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2

Rosyjska prasa: Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2
W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia gazu z polityką (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia gazu z polityką - ocenia rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując rozmowy premier Beaty Szydło z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w środę w Berlinie.

"Polska pretenduje (...) do statusu lidera dość dużej liczby krajów Unii Europejskiej, którym Nord Stream się nie podoba" - zauważa "Kommiersant". Jednak, jak powiedział dziennikowi szef wpływowej rosyjskiej Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej Fiodor Łukjanow, "historia UE pokazuje, że jeśli Niemcy czegoś bardzo chcą, to osiągają cel".

Dziennik przypomina, że na etapie omawiania Nord Stream 2 Berlin obiecał wsparcie polityczne dla projektu. Wicekanclerz Sigmar Gabriel, w którego gestii jest Nord Stream 2, będzie w przyszłym tygodniu w Moskwie i spotka się z prezydentem Władimirem Putinem.

Niemcy "nasiliły starania o stworzenie takich warunków politycznych w UE, w których budowa Nord Stream 2 byłaby możliwa" - ocenia "Kommiersant". Zdaniem dziennika obok stanowiska Polski największe trudności mogą pojawić się w Komisji Europejskiej. Jej wiceszef Marosz Szefczovicz nalega, by morska część Nord Stream 2 podlegała unijnemu trzeciemu pakietowi energetycznemu. Gabriel zapowiedział już, że Niemcy nie popierają tego stanowiska.

Czytaj też: Kukiz'15 będzie bronić Macierewicza? Kukiz: To jeden z najlepszych ministrów

Warszawa "nie jest gotowa do pójścia na ustępstwa" wobec Berlina w sprawie Nord Stream 2 - zauważa dziennik. Nazywa stanowisko Warszawy "najbardziej nieprzejednanym". Przypomina, że Polska i kraje bałtyckie są konsekwentnymi krytykami trasy gazociągu przez Morze Bałtyckie.

Stanowisko Polski "Kommiersant" porównuje z podejściem Słowacji. Jak ocenia, po zeszłotygodniowych rozmowach z Merkel słowacki premier Robert Fico nadał sprawie "konstruktywny bieg". Oświadczył, że Bratysława poniesie straty finansowe z powodu zmniejszenia tranzytu przez Ukrainę i dodał: "oczekujemy odpowiedzi na pytanie, jak mogą wyglądać odszkodowania". W miniony poniedziałek rozmowy z Fico prowadził szef Gazpromu Aleksiej Miller; koncern nie podał szczegółów, ale potwierdził, że omawiano Nord Stream 2.

"Stanowisko Polski jest ważne dlatego, że miejscowy regulator antymonopolowy opóźnia wydanie zezwoleń zachodnim uczestnikom konsorcjum Nord Stream 2 - niemieckim E.On i BASF (Wintershall), brytyjsko-holenderskiemu Shell, francuskiemu Engie i austriackiemu OMV" - wskazuje "Kommiersant". Źródła zbliżone do niemieckiej części projektu powiedziały dziennikowi, że strona polska cały czas prosi o dodatkowe informacje. Rozmówcy "Kommiersanta" powiedzieli, że oczekują ostatecznej decyzji strony polskiej w sierpniu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!