XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rolnictwo uczciwie korzysta z unijnych funduszy

Rolnictwo uczciwie korzysta z unijnych funduszy

• Polska szybciej niż inne kraje członkowskie UE raportuje do KE o nieprawidłowościach.
• Osoby fizyczne częściej niż osoby prawne dopuszczają się nieprawidłowości przy korzystaniu z unijnych funduszy.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Polska prawidłowo wykorzystuje pieniądze otrzymywane z Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Wszystkie odpowiedzialne za tę sprawę instytucje, Ministerstwo Finansów, agencje płatnicze (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego), Biuro Pomocy Technicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, , Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), a także samorządy województw, dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków.

We wszystkich tych instytucjach wypracowano niezbędne procedury zapewniające sprawną obsługę beneficjentów oraz prawidłową realizację zadań wynikających z przepisów UE.

Rzecz jasna pojawiają się pewne nieprawidłowości wynikające z niezgodnego z przepisami wykorzystywania przez beneficjentów funduszy pochodzących z UE. Wszystkie one - zgodnie z obwiązującą w tym zakresie procedurą - muszą być zgłaszane do odpowiednich jednostek organizacyjnych Komisji Europejskiej. W ponad połowie przypadków zgłoszenia o nieprawidłowościach trafiały do KE po terminie. Nie powodowało to jednak istotnych konsekwencji finansowych.

Średnio raport o nieprawidłowościach trafiał do Komisji Europejskiej 10 miesięcy od jego wykrycia. Opieszałość w tym względzie wykazywała przede wszystkim Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednak jak wynika z danych KE za 2013 rok nie mamy się specjalnie czego wstydzić bo na tle innych krajów wypadamy i tak bardzo dobrze. Średni wskaźnik terminowości raportowania nieprawidłowości przez wszystkie państwa członkowskie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wynosi bowiem 20 miesięcy.

W latach 2010-2015 Polska zgłosiła do Komisji Europejskiej 1180 nieprawidłowości, na łączną kwotę 96,2 mln euro. Z dostępnych danych wynika, że zdecydowanie częściej popełniały nieprawidłowości osoby fizyczne - 789 przypadków (czyli 67%), podczas gdy osoby prawne - 391 przypadków (czyli 33%). Najliczniejszą grupę ze względu na typ nieprawidłowości stanowiły nieprawdziwe zgłoszenia dotyczące produktów, projektów lub gruntu. Zdecydowaną większość przypadków nieprawidłowości (ok. 95%) zgłosiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kwota niewypłaconych z tego powodu środków UE dla Polski na podstawie decyzji KE stanowiła 0,82% środków unijnych otrzymanych w latach 2004-2013. Dla porównania - według danych Komisji - w okresie 2000-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji (EFRG) kwota nałożonych korekt do płatności otrzymanych z budżetu UE wyniosła w odniesieniu do Grecji - 6,1% ; Włoch - 2,6%; Francji - 1,8%; Wielkiej Brytanii - 1,7%; Hiszpanii - 1,7%; Niemiec - 0,2%.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnictwo uczciwie korzysta z unijnych funduszy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!