XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Resort finansów zachęca do płacenia bezgotówkowego

Resort finansów zachęca do płacenia bezgotówkowego
Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa szacuje się na ok. 80 proc. Fot. pixabay

• We wtorek, 5 kwietnia Ministerstwo Finansów włączy się do europejskiej kampanii „No Cash Day".
• Kampania promuje zalety transakcji bezgotówkowych i posiadania rachunku bankowego.
• Akcja jest organizowana pod patronatem Parlamentu Europejskiego.

- Ministerstwo Finansów jako członek Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności wspiera promowanie obrotu bezgotówkowego. Niesie on konkretne korzyści dla wszystkich uczestników rynku płatniczego. Dla gospodarki i państwa oznacza znaczną redukcję kosztów obsługi płatności, ale także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy i większą przejrzystość gospodarczą. A to przecież przekłada się na większe wpływy podatkowe oraz redukcję szarej strefy – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ministra Finansów.

Jak dodaje rzecznik, społeczeństwu i indywidualnym konsumentom bezgotówkowe instrumenty płatnicze zapewniają bezpieczeństwo, wygodę użycia oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Dlatego dzień bez płacenia gotówką ma zachęcać również do posiadania rachunku bankowego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i płacą wyłącznie gotówką.

Czytaj też: Udział w programie 500 plus korzystny dla banków

Idea płatności bezgotówkowych jest zapisana w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020.

Obniżenie opłaty interchange

Dynamiczny rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce w ostatnich latach to zasługa m.in. obniżenia poziomu opłaty interchange w Polsce, która jest teraz jedną z najniższych w UE. Ta należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji przy użyciu karty wynosi teraz 0,3 proc. w przypadku transakcji kartą kredytową i 0,2 proc. w przypadku karty debetowej.

Ministerstwo Finansów mocno wspierało inicjatywę parlamentarną w tym zakresie. To ograniczenie jednej z najważniejszych barier w akceptacji kart płatniczych pozwoliło na znaczny rozwój  nowoczesnych form płatności w naszym kraju. Wyraźnie widać, że Polacy są otwarci na korzystanie z elektronicznych kanałów rozliczeń i bezgotówkowych płatności.

Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, liczony odsetkiem osób dorosłych, które posiadają rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, szacuje się na ok. 80 proc. (przy średnim poziomie ubankowienia w innych krajach UE przekraczającym znacznie 90 proc.).

– Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad regulacjami dotyczącymi wdrożenia do polskiego prawa postanowień dyrektywy w sprawie dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Liczymy, że będą one impulsem dla instytucji finansowych do przygotowania ofert rachunków jeszcze bardziej nakierowanych na tę część społeczeństwa, która dotychczas nie korzysta z usług banków – mówi Waldemar Grzegorczyk.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort finansów zachęca do płacenia bezgotówkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!