Resort energii: taryfy na gaz powinny być podnoszone stopniowo

Resort energii: taryfy na gaz powinny być podnoszone stopniowo
Taryfy dla gospodarstw domowych miałyby przestać obowiązywać w 2024 r. Fot. pixabay

• Przedsiębiorstwa, które dostarczają gaz do największych przedsiębiorstw, powinny być zwolnione z obowiązku taryfowego już w kwietniu 2017 r.
• Taryfy dla gospodarstw domowych miałyby przestać obowiązywać w 2024 r. - wynika z propozycji resortu energii.

Do konsultacji społecznych trafił w poniedziałek projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Nowelizacja jest konieczna ze względu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2015 r., w którym uznano niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym.

Postępowanie przeciwko Polsce w sprawie regulowanych cen gazu ziemnego prowadzone było przez Komisję Europejską w latach 2009-2013. W styczniu 2014 r. KE skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj też: Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe, niższe taryfy na paliwo gazowe

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, przepisy przewidują "całkowitą rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego poprzez wprowadzenie do ustawy Prawo energetyczne przepisu przewidującego zwolnienie przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję na obrót paliwami gazowymi lub koncesję na obrót gazem ziemnym z zagranicą i prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży paliw gazowych z obowiązku przedkładania taryfy do zatwierdzenia przez Prezesa URE".

Biorąc pod uwagę, że nagłe i jednoczesne uwolnienie cen gazu dla wszystkich odbiorców mogłoby spowodować negatywne skutki, resort chce, by taryfy były znoszone stopniowo.

Najpierw taryfy miałoby być zniesione dla dużych przedsiębiorstw, czyli zużywających gaz w co najmniej jednym punkcie w ilości większej niż 278 GWh rocznie. Resort proponuje, by nastąpiło to od 1 kwietnia 2017 r.

Taryfy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zużywających gaz w każdym jednym punkcie w ilości mniejszej niż 278 GWh rocznie, zniknęłyby od 1 października 2017 r.

Od 1 stycznia 2024 r. natomiast taryfowanie miałoby przestać obowiązywać wśród dostawców gazu dla 6,6 mln gospodarstw domowych, które zużywają ok. 3,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Zdaniem resortu zniesienie taryf nie spowoduje negatywnych skutków dla odbiorców. Jak napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, "polski rynek gazu osiągnął stopień rozwoju, w którym prawdopodobieństwo powstania negatywnych skutków detaryfikacji dla uczestników rynku jest marginalne".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort energii: taryfy na gaz powinny być podnoszone stopniowo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!