REKLAMA

Resort budownictwa zapowiada zmiany w gospodarce nieruchomościami

  • Autor: Housemarket.pl
  • 13 września 2016 10:48
Resort budownictwa zapowiada zmiany w gospodarce nieruchomościami Kazimierz Smoliński (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmieni zasady sporządzania wykazów nieruchomości Skarbu Państwa i samorządowych, które mają być wprowadzone do obrotu.
• To odpowiedź na interpelację posłanki Barbary Bartuś (PiS).

W odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przyznał, że zgodnie z przepisem art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, warunkiem wprowadzenia nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego do obrotu jest umieszczenie jej w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę.

– Literalne brzmienie przepisu wskazuje, że inne dopuszczalne formy gospodarowania nieruchomościami nie są objęte obowiązkiem umieszczenia w wykazie. Jednakże przez zbycie nieruchomości należy rozumieć dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste – tłumaczy wiceminister Smoliński.

Oznacza to, że obok sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę, także inne formy dysponowania nieruchomością, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będą wymagały sporządzenia wykazu nieruchomości. – Niewątpliwie czynnościami prawnymi przenoszącymi własność nieruchomości są zamiana i darowizna nieruchomości, tym samym nieruchomości przeznaczone do zamiany lub darowizny również powinny zostać zamieszczone w wykazie – wyjaśnia sekretarz stanu.

Wiceminister Kazimierz Smoliński przyznał, że przepis należy znowelizować. Resort infrastruktury i budownictwa pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, który aktualnie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. 

Cały artykuł czytaj na Housemarket.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA