XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reprywatyzacja: Jest projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Jakie zmiany?

Reprywatyzacja: Jest projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Jakie zmiany?
Reprywatyzacja: Osoba, która wystąpi z roszczeniem będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości (Patryk Jaki, fot.ms.gov.pl)

W środę (11 października) wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawi założenia projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

"Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna" dotarły do szczegółów projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej. W środę (11 października)w południe zaprezentuje ją wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

20 proc. rekompensaty i wygaszenie roszczeń do nieruchomości - o założeniach projektu ustawy reprywatyzacyjnej piszą "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt obejmie całą Polskę, a nie tylko stolicę. Nie będzie już zwrotu ziemi i budynków w naturze. Osoba, która wystąpi z roszczeniem będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości. By nie narażać budżetu państwa na zbyt wysokie wydatki, odszkodowania zostaną prawdopodobnie wypłacone w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach.

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" czytamy, że projektodawca chce rozłożyć koszty ponoszone przez państwo - które będzie trzeba liczyć w miliardach złotych - na kilka lat.

Dlatego uprawnieni będą mogli zamiast pieniędzy dostać obligacje skarbowe. Wówczas otrzymają równowartość 25 proc. wartości nieruchomości. Ta ma być obliczana na chwilę nacjonalizacji. Środki trafią jedynie w ręce byłych właścicieli i spadkobierców.

To oznacza, że handlarze roszczeń zostaną z niczym: nie otrzymają ani nieruchomości, ani pieniędzy. Nowe przepisy mają mieć bowiem zastosowanie do spraw w toku. I to nie tylko tych warszawskich - zauważa "DGP".

Za prace nad nowymi przepisami odpowiedzialny będzie Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Co ważne, będzie ona nadal pracować mimo wejścia w życie nowych przepisów. Dalej będzie wyjaśniała rozstrzygnięte już sprawy - czytamy w "DGP".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reprywatyzacja: Jest projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Jakie zmiany?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!