PSL: Rolnicy Grupy Wyszehradzkiej są przeciwko CETA

PSL: Rolnicy Grupy Wyszehradzkiej są przeciwko CETA
Rolnicy obawiają się, że CETA otworzy rynek Unii na uprawy GMO zza oceanu. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• PSL przytoczyło na swojej stronie internetowej stanowisko izb rolniczych państw Wyszehradu wobec CETA.
• Organizacje te, podobnie jak PSL, kategorycznie sprzeciwiają się wejściu w życie umowy o wolnym handlu.
• To kolejne apele o odrzucenie umowy płynące ze środowisk wiejskich.

W zeszłym tygodniu (18 października) Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało wsparcie w swoim staraniu o odrzucenie przez polski rząd umowy o wolnym handlu CETA. To porozumienie między UE i Kanadą. Z odsieczą dla polskiej partii ludowej przyszły zagraniczne, wyszehradzkie organizacje rolnicze.

- Polska, czeska, węgierska i słowacka izba rolnicza kategorycznie sprzeciwiają się wejściu w życie umowy CETA o wolnym handlu UE z Kanadą. Przedstawiciele rolników podkreślą, że w UE wymagane są wyższe standardy produkcji niż w Ameryce Północnej - pisali na swoich stronach internetowych ludowcy.

Powodem sprzeciwu jest "inne podejście do GMO oraz do stosowania środków ochrony roślin i pasz w żywieniu zwierząt". Rolnicy są zaniepokojeni tym, jak otwarcie rynku żywności wpłynie na konkurencyjność polskich i europejskich gospodarstw.

Czytaj: Maszerowano przeciwko CETA w stolicy

Tymczasem umowa CETA od miesięcy jest negocjowana między UE a Toronto. Najistotniejszym elementem wspomnianych negocjacji, który budzi sprzeciw rolników (i innych podmiotów społecznych w Europie) jest fakt, że "treść umowy CETA została opracowana bez udziału rządów czy parlamentów państw członkowskich UE, a więc z pominięciem instytucji posiadających demokratyczny mandat oraz poddanych społecznej kontroli obywateli".

Wobec umowy niedawno protestowała rolnicza "Solidarność", która w stanowisku do polskiego rządu apelowała: - Podpisanie ww. umowy (CETA - przyp.red.) stanowi realne zagrożenie dla żywotności polskich gospodarstw rodzinnych i polskiego rolnictwa oraz wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa.

Umowa CETA, by została ratyfikowana przez polski parlament, wymaga większości 2/3 głosów. Podobną zgodę muszą wydać inne parlamenty krajów UE. Jarosław Kaczyński uspokajał opinię publiczną, że nim do tego dojdzie, CETA będzie jeszcze sprawdzana.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PSL: Rolnicy Grupy Wyszehradzkiej są przeciwko CETA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!