XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PSL chce od rządu informacji ws. skutków podpisania CETA

PSL chce od rządu informacji ws. skutków podpisania CETA
"To jest smutny dzień dla polskiego rolnictwa, polskich rodzin, polskiej gospodarki, polskich konsumentów" - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. gdm.praca.gov.pl).

• PSL chce, żeby rząd przedstawił skutki podpisania umowy gospodarczo-handlowej CETA pomiędzy UE a Kanadą.
• Ludowcy oczekują także przedstawienia "mapy drogowej ratyfikacji" tej umowy.

CETA została podpisana przez Unię Europejską i Kanadę w niedzielę (30 października) w Brukseli. Zniesie ona prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Według szefa PSL "doszło do fatalnej sytuacji". "To jest smutny dzień dla polskiego rolnictwa, polskich rodzin, polskiej gospodarki, polskich konsumentów" - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie. "To jest szczęście dla wielkich korporacji, nie dla obywateli Unii Europejskiej czy Kanady" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że na obecnym posiedzeniu Sejmu PSL złoży projekt uchwały wzywającej rząd do przedstawienia skutków podpisanej umowy. Przypomniał, że została ona podpisana bez ratyfikacji przez parlament narodowy. "PiS tak często mówi o suwerenności, tu nie chciał wzmacniać pozycji polskiego parlamentu, tylko wzmocnił pozycję Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, szkoda" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL dodał, że jego ugrupowanie oczekuje także przedstawienia "mapy drogowej ratyfikacji" tej umowy. "Domagamy się jak najszybszego wniosku o ratyfikację umowy o wolnym handlu z Kanadą, ponieważ wtedy siły polityczne będą mogły się określić, posłowie będą moli się określić, czy są za GMO w Polsce, czy nie, czy są za wprowadzeniem tej szkodliwej umowy" - podkreślił.

Umowa budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska. W niedzielę przed budynkiem Rady UE, gdzie odbywał się szczyt Unia-Kanada protestowało ponad 200 przeciwników CETA, którzy zdołali przełamać policyjny kordon bezpieczeństwa i obrzucili budynek Rady workami z czerwoną farbą. Policja zatrzymała kilkanaście osób.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PSL chce od rządu informacji ws. skutków podpisania CETA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!