Przedsiębiorcy mniej inwestują? Dane spółek przeczą diagnozie GUS

Przedsiębiorcy mniej inwestują? Dane spółek przeczą diagnozie GUS
Z wyliczeń inwestycji można zauważyć, że de facto inwestycje rosną. (fot.:Gord Webster/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Po słowach Jarosława Kaczyńskiego (PiS) o przedsiębiorcach działających na szkodę gospodarki i informacjach GUS o spadających inwestycjach, wskaźnikom tym przyjrzały się media.
• Z danych spółek wynika, że firmy inwestują a spowolnienie jest pochodną trudności w rozliczeniu środków z UE. Taka sama sytuacja miała miejsce w 2007 roku.
• Inwestują Orange, PKN Orlen, Lotos, czy Grupa Azoty.

W czwartek (24 listopada) Główny Urząd Statystyczny publikował informacje o stanie polskiej gospodarki. Z tych danych wynikało, że gospodarka wyhamowała, spadła dynamika PKB i spadają inwestycje. Media przywiązały największa wagę do tego ostatniego elementu.

Jarosław Kaczyński skomentował tę sprawę i w swojej diagnozie oskarżył o działanie na szkodę gospodarki przedsiębiorców:

- Są na pewne cele pieniądze, a przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi nie chcą podejmować różnego rodzaju przedsięwzięć gospodarczych. Zyskownych dla nich, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy. Ale one nie wrócą, zapewniam, że nie wrócą – mówił Kaczyński w TVP w połowie listopada.

Czytaj: Przedsiębiorcy odpowiedzieli liderowi PiS

Wyniki spółek giełdowych, w tym najważniejszych graczy polskiej gospodarki, przeczą zarówno danym z GUS, jak i pochodnym komentarzom politycznym.

Portal money.pl podsumował, że spadek inwestycji ma główne źródło w mechanizmach unijnych i tym, w jaki sposób radzą sobie z tym nasze władze.

- Jesteśmy w okresie, w którym stykają się dwie unijne perspektywy - pisał na stronach ekonomicznego portalu Jacek Frączyk. - Wciąż trwa rozliczanie pieniędzy, które mieliśmy wydać w latach 2007 do 2013 - czyli kompletowanie dokumentów i wysyłanie faktur do Brukseli. A wykorzystywanie środków na lata 2014 do 2020 jeszcze się wystarczająco nie rozpędziło. Podobna sytuacja była w 2007 r.

Ponadto z wyliczeń inwestycji można zauważyć, że de facto te przedsięwzięcia rosną. Inwestuje  np. Orange Polska (4,3 mld zł wydane na aktywa, w tym aktywa niematerialne), PKN Orlen, Lotos, Grupa Azoty, Enea, Orbis, PKO BP, czy Forte i zamykająca dziesiątkę firma Amrest.

Podsumowanie analityków sugeruje, że winny jest spadek nakładów ze środków unijnych, a na pewno nie celowe działanie konkretnych spółek. Money.pl podsumowuje, że inwestycje w kraju mają z czego się rozpędzić, bo zysk netto firm niefinansowych wzrósł o 22 proc. w czasie trzech kwartałów 2016 roku (to prawie 89 mld zł). Spada jednak tempo zamówień, co też jest zauważalne

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!