XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych liczą na dialog z resortem zdrowia

Producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych liczą na dialog z resortem zdrowia
Można wnioskować, że soczewki będą jednymi z pierwszych wyrobów medycznych podlegających regulacjom refundacyjnym (Fot. archiwum RZ

• Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin konsultacji nowelizacji ustawy o refundacji leków w zakresie refundacji wyrobów medycznych, z 15 czerwca do 25 lipca.
• Przedstawiciele tej branży mają nadzieję, że uda się im się namówić resort na rezygnację z niektórych pomysłów w projekcie ustawy.

Po zapoznaniu się z projektem nowelizacji ustawy, środowisko producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych liczy na dialog z resortem i przekonuje, że sam pomysł MZ, by traktować wyroby medyczne jak leki, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jednak jak przekonują prawnicy kancelarii DZP, dotychczas poznaliśmy jedynie propozycje zmian w ustawie. Być może jeszcze ważniejsze kwestie znajdą się w rozporządzeniach do ustawy. Na szczegóły przyjdzie jeszcze poczekać.

Kiedy i co w rozporządzeniu?

- Konsultacje przedłużono do 25 lipca. Potem nastąpi etap procedowania ustawy: w sierpniu projekt powinien trafić do Sejmu. Parlamentarzyści mogą się nad nim pochylić na początku września. Zmiana mogłaby wejść w życie od stycznia 2017 roku - prognozował mec. Marcin Pieklak, podczas konferencji zorganizowanej przez kancelarię DZP i firmę Sequence na temat planowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w zakresie refundacji wyrobów medycznych (Warszawa, 29 czerwca br.).

Jak dodał, prawdziwie decydującym momentem będzie to, co zostanie napisane w rozporządzeniu do ustawy, m.in. które kategorie produktów zostaną objęte systemem refundacji.

- To przykład „cwanej” regulacji, która pojawia się od czasu do czasu. To samo dotyczy programu leków dla seniorów. Schemat jest bardzo podobny: wydaje się ramowe regulacje dotyczące tego, jak będzie wyglądać procedura, obniżanie cen, ale jednocześnie treść, czyli to co ma wpływ na rynek, w tym przypadku, jakie wyroby zostaną objęte, zostawia się do uregulowania w rozporządzeniu wydanym późniejszej - ocenił mec. Michał Czarnuch z kancelarii DZP.

Prawnicy prognozowali również, kiedy może pojawić się to rozporządzenie. - Są dwie możliwości. Albo ruszy od razu 1 stycznia, albo dopiero w okolicach kwietnia - maja, czyli realnym terminem wejścia w życie byłaby pierwsza połowa roku. Jednak biorąc pod uwagę, że ta regulacja ma charakter przede wszystkim fiskalny, resort zdrowia najprawdopodobniej będzie chciał ją wprowadzić jak szybciej – oceniał mec. Pieklak.

Eksperci zastanawiali się też, które produkty pójdą „na pierwszy ogień”. Jak uznali, z wypowiedzi ministra zdrowia i doniesień medialnych można wnioskować, że będzie to pięć kategorii: stenty, aparaty słuchowe, pieluchomajtki, worki stomijne i soczewki. Chodzi więc przede wszystkim o najbardziej kosztochłonne w systemie wyroby medyczne.

Czytaj cały tekst tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych liczą na dialog z resortem zdrowia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!