REKLAMA

Problemy w energetyce. Tzw. ustawa odległościowa może uderzyć w samorządy

 • wnp.pl
 • Autor: WNP.pl
 • 29 lutego 2016 18:25
Problemy w energetyce. Tzw. ustawa odległościowa może uderzyć w samorządy (fot.: archiwum WNP.pl)

W naszej ocenie poselski projekt ustawy godzi nie tylko w interes branży energetyki wiatrowej, lecz również samorządów i społeczności lokalnych, które partycypują w korzyściach z inwestycji w elektrownie wiatrowe - wskazuje PSEW w skierowanym do organizacji samorządowych stanowisku do poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

19 lutego br. został zgłoszony do marszałka Sejmu RP przez posłów PiS projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, a 23 lutego, projekt ten został skierowany do zaopiniowania przez organizacje samorządowe.

W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) skierowało do organizacji samorządowych swoje stanowisko do poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

- W naszej ocenie poselski projekt ustawy godzi nie tylko w interes branży energetyki wiatrowej, lecz również samorządów i społeczności lokalnych, które partycypują w korzyściach z inwestycji w elektrownie wiatrowe. Najbardziej krytycznym zagadnieniem jest wprowadzenie zasady, że odległość wiatraka od zabudowań mieszkalnych ma wynosić minimum 10-krotność wysokości wiatraka wraz z łopatami wirnika. Zakaz obowiązywać będzie także osoby, które chciałyby wybudować dom w mniejszej odległości od funkcjonującej elektrowni wiatrowej. Wpłynie to na powiększenie obszaru wyłączonego z możliwości zabudowy. W wyniku tego ograniczone zostanie również prawo własności gwarantujące wolność zabudowy - czytamy w stanowisku PSEW.

Więcej na WNP.pl

Skomentuj (1 komentarzy)

 • zrownowazony_rozwoj 2016-03-01 11:50:37
  Niestety PiS chce wydoić inwestorów z kasy. Skok na podatki...
  Jakoś trzeba luke wypełnić...
  Ustawę wnoszą nauczyciel historii w klasach 1-3 i pedagog...
  Rewelacja...
  Ciekawe kto przyjdzie do PL z inwestycjami jak tak z dnia na dzień zmieniają prawo.
  Gminy oczywiście jak zawsze też ucierpią.
  Przecież nikt gmin nie zmusza do turbin.
  Jak zawsze protestują mieszkańcy, których 5 lat nie było przy tablicy ogłoszeń w gminie, a później mówią, że skrywana była tajemnica projektów wiatrowych. Krowy nie będą dawać mleka, depresje i amnezje.
  AVE MARIAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA