Prezydent podpisał ustawę "wdrożeniową" dotyczącą wykorzystania funduszy UE

Prezydent podpisał ustawę "wdrożeniową" dotyczącą wykorzystania funduszy UE
Andrzej Duda (fot.: Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com)

Większa dostępność środków z funduszy europejskich, ułatwienia i uproszczenia procedur w ubieganiu się o te pieniądze - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa wdrożeniowa.

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent podpisał w poniedziałek ustawę z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw.

Jak podkreślono, głównym celem ustawy "jest wprowadzenie usprawnień i uproszczeń oraz zapewnienie efektywnego wykorzystania środków z funduszy Unii Europejskiej".

- Proponowane przepisy są odpowiedzią na wnioski i postulaty zgłaszane przez instytucje oraz podmioty zaangażowane we wdrażanie i wydatkowanie środków perspektywy finansowej 2014-2020. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, a także w kilkunastu innych aktach prawnych - czytamy.

Nowela zakłada m.in. ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania ze środków europejskich, które będzie się składać wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Będzie np. zakaz żądania zaświadczeń i dokumentów, do których jest dostęp (KRS, ZUS, Urzędy Skarbowe). Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, w ocenie przedstawicieli rządu, powinno przełożyć się na większe zainteresowanie wnioskowaniem o pieniądze unijne i wyższą jakość zgłaszanych projektów.

Ustawa wprowadza także przepisy, które umożliwią poprawę wniosku zamiast jego odrzucenia, nawet jeśli nie będzie spełniał wszystkich kryteriów formalnych.

Inna zmiana ma umożliwić dzielenie konkursów związanych z ubieganiem się o dofinansowanie na etapy, tzw. rundy. Obecnie brakuje jasnych uregulowań w tym zakresie. Nowelizacja doprecyzuje zasady organizacji rund. Podmioty, które nie zdążą złożyć wniosku konkursowego w terminie, będą mogły to zrobić w kolejnej rundzie. Przewidziano także skrócenie terminów w postępowaniu odwoławczym.

Ustawa zakłada również powołanie Rzeczników Funduszy Europejskich, którzy mają reprezentować beneficjentów projektów europejskich oraz odpowiadać m.in. za gromadzenie wniosków i postulatów związanych z realizacją programów operacyjnych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, w tym m.in. zobowiązującego Instytut Badań Edukacyjnych do podjęcia działań mających na celu zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji od 1 stycznia 2018 r.; przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał ustawę "wdrożeniową" dotyczącą wykorzystania funduszy UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!