XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsko-białoruskie rozmowy o infrastrukturze transgranicznej

Polsko-białoruskie rozmowy o infrastrukturze transgranicznej
Polska i Białoruś chciałyby "bez niepotrzebnych opóźnień" podpisać umowę o stosunkach prawnych na granicy - (fot.:Plac Zwycięstwa w Mińsku, wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Rozwój infrastruktury transgranicznej i dotyczącej jej bazy prawnej był głównym tematem posiedzenia Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej, jakie miało miejsce w Mińsku na szczeblu wiceministrów.

Polska i Białoruś chciałyby "bez niepotrzebnych opóźnień" podpisać umowę o stosunkach prawnych na granicy - oświadczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jauhen Szestakou po podpisaniu protokołu w sprawie aktywizacji prac na rzecz rozwoju infrastruktury transgranicznej między dwoma krajami.

Skiba i Szestakou są współprzewodniczącymi Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej.

Strony polska i białoruska potwierdziły w protokole gotowość do aktualizacji umów międzyrządowych dotyczących współpracy transgranicznej. Wśród nich kluczowa jest Umowa o stosunkach prawnych na granicy polsko-białoruskiej, regulująca całe spektrum zagadnień związanych z tą współpracą. Obowiązująca wersja tej umowy pochodzi z 1961 roku (jest to umowa między PRL i ZSRR) i wymaga dostosowania do współczesnych uwarunkowań.

Czytaj też:Jeden podatek, Morawiecki: Analizy ws. jednolitego podatku do końca roku

Jak podkreślił Szestakou, by umowa mogła zostać uzgodniona i podpisana, "konieczne jest zakończenie trwającej od 2011 roku weryfikacji przebiegu granicy między państwami". Chodzi o to, jak tłumaczył, że na odcinkach wodnych granica mogła nieznacznie zmienić swój bieg i wymaga to sprawdzenia. Wiceminister Skiba zgodził się z tym postulatem i wyraził nadzieję, że do podpisania umowy dojdzie "jak najszybciej, może w 2017 roku".

W protokole strony zapowiedziały także m.in. prace nad nową redakcją umowy o przejściach granicznych (z 24 kwietnia 1992 roku) i porozumienie w sprawie budowy drugiego mostu granicznego przez rzekę Bug na drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo.

Skiba podkreślił podczas konferencji prasowej, że o ile same przejścia graniczne są w zadowalającym stanie, to Polska chciałaby zainwestować i unowocześnić infrastrukturę dojazdową do nich, tj. np. drogi i mosty.

Polski wiceminister przebywa z wizytą na Białorusi w dniach 28-30 września. Na piątek (30 września) zaplanowanie jest jego spotkanie z białoruskim ministrem spraw wewnętrznych. Wiceszef MSWiA odwiedzi także polskie miejsca pamięci na Białorusi, m.in. majątek rodziny Reytanów w Hruszowce, oraz spotka się z polską mniejszością w Baranowiczach.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-białoruskie rozmowy o infrastrukturze transgranicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!