XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie odpady promieniotwórcze wywozimy w Rosji. O tej umowie Polski z Rosją mówi się niewiele, a kolejne informacje będą zupełnie tajne

Polskie odpady promieniotwórcze wywozimy w Rosji. O tej umowie Polski z Rosją mówi się niewiele, a kolejne informacje będą zupełnie tajne
Także w Polsce specjaliści dezaktywujący niebezpieczne środki toksyczne mają pełne ręce roboty/fot.WK/

Komisja Ochrony Środowiska zaopiniowała pozytywnie część budżetu przewidującą kwotę 3 mln 200 tys. zł jako rezerwę przeznaczoną na dezaktywację odpadów promieniotwórczych.

Wypalone paliwo wraca do producenta

– Takie zapotrzebowanie zgłosił minister gospodarki, obecnie minister energii. Środki z rezerwy przekazane zostaną ministrowi energii z przeznaczeniem na pokrycie kosztów związanych z pozostawieniem na terenie Federacji Rosyjskiej wypalonego paliwa jądrowego z reaktora doświadczalnego w Świerku - informowała posłów komisji Elżbieta Milewska, zastępca dyrektora w Departamencie Finansowania Sfery Gospodarczej Ministerstwa Finansów.

Płatność za wywóz odpadów popromiennych do Rosji to efekt umowy podpisanej 1 września 2005 r. pomiędzy rządem RP i rządem FR w ramach programu GTRI. Zakłada on wyeliminowanie paliwa zawierającego wysoko-wzbogacony uran HEU (Highly Enriched Uranium zawierającego więcej niż 20 proc. izotopu uranu-235), z użycia dla celów pokojowych i stopniowe zastąpienie go uranem nisko-wzbogaconym (LEU - Low-enriched Uranium).

Umowa ta jest elementem międzynarodowego programu zwrotu wypalonego paliwa jądrowego HEU z reaktorów badawczych do kraju producenta. Realizowana jest wspólnie przez USA i Rosję w ramach inicjatywy redukcji zagrożeń globalnych. W ten sposób paliwo jądrowe HEU wypalone w reaktorach badawczych w Świerku, wraca do Rosji, gdzie zostało wyprodukowane.

Transporty w jedną stronę

Wypalone paliwo ma pozostać na terenie Federacji Rosyjskiej na zawsze. Z wcześniejszych informacji Państwowej Agencji Atomistyki wiadomo, że do 2010 r do Rosji wróciło całe wypalone paliwo HEU pochodzące z eksploatacji reaktora Ewa w latach 1967-1995 oraz z reaktora Maria, eksploatowanego od 1974 do chwili obecnej. Ostatnie transporty wywozu odpadów radioaktywnych do FR planowane są na 2016 r.

- Na chwilę obecną, możemy potwierdzić jedynie, że taki wywóz, w ramach inicjatywy GTRI jest organizowany - twierdzi Bartosz Skłodowski, starszy specjalista w Gabinecie Prezesa PAA. - Jednocześnie informuję, że wszelkie bardziej szczegółowe informacje dotyczące wywozu paliwa jądrowego z Polski będą niejawne. W związku z tym, zgodnie z Ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych nie będziemy mogli informować o wspomnianych szczegółach.

Na terenie FR znajduje się prawie połowa całkowitej ilości odpadów atomowych na świecie. Większość z nich składowana jest w europejskiej części Rosji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie odpady promieniotwórcze wywozimy w Rosji. O tej umowie Polski z Rosją mówi się niewiele, a kolejne informacje będą zupełnie tajne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!