XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie metropolie: prezydenci miast liczą na spotkania w MSW

Polskie metropolie: prezydenci miast liczą na spotkania w MSW
Samorządowcy z miast GZM chcieliby, aby ich przyszły związek metropolitalny mógł zacząć działać od 1 stycznia 2017 r. (fot.wikipedia.org)

Samorządowcy ze Śląska i Zagłębia czekają na spotkanie z przedstawicielami ministerstwa spraw wewnętrznych. Liczą, że przy tej okazji dowiedzą się, czy, a jeśli tak, to kiedy rząd wyda rozporządzenia wykonawcze do przyjętej w ubiegłym roku przez parlament ustawy metropolitalnej. Bez nich o faktycznym powołaniu do życia jakichkolwiek związków metropolitalnych nie może być mowy.

Jeszcze w grudniu władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza on 14 gmin Górnego Śląska i Zagłębia) wystosowały do premier Beaty Szydło pismo z wnioskiem o jak najszybsze wydanie rozporządzenia, określającego tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakres dokumentów, które należy do wniosku dołączyć. 

- Mamy informację, że pismo to zostało przekazane do MSW i trwają starania nad tym, aby mogło się odbyć spotkanie przedstawicieli GZM z przedstawicielami resortu - poinformował nas Wojciech Skrzypek, dyrektor biura GZM.

Wcześniej zgromadzenie GZM przyjęło wstępną uchwałę poparcia dla tworzenia związku metropolitalnego, a obecnie analogiczne uchwały przyjmowane są na poziomie rad miejskich.

Przypomnijmy, że sejm zakończył prace nad ustawą o związkach metropolitalnych 9 października ubiegłego roku. Ustalono, że związek metropolitalny będzie mógł zostać utworzony na obszarze zamieszkałym przez co najmniej 500 tysięcy osób z inicjatywy własnej Rady Ministrów albo na wniosek rady zainteresowanej gminy. W obu przypadkach wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia związku będzie wymagało pozytywnej opinii rad (co najmniej 70 procent gmin, co najmniej 70 procent miast na prawach powiatu, co najmniej 50 procent powiatów) poprzedzonych konsultacjami z mieszkańcami. Związek miałby się zajmować przede wszystkim zagospodarowaniem przestrzennym i komunikacją publiczną.

Wydając rozporządzenie w sprawie utworzenia związku Rada Ministrów musi wziąć pod uwagę m.in. koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju, plan zagospodarowania przestrzennego województwa, powiązania funkcjonalne zaawansowanie procesów urbanizacyjnych, jednorodność układu osadniczego i przestrzennego, uwzględniającego więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych. Związek będzie tworzony 1 lipca, a wykonywanie zadań publicznych rozpocznie 1 stycznia roku następnego. I stąd też pośpiech samorządowców – jeśli metropolie mają zacząć działać od przyszłego roku, to ich utworzenie musi nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polskie metropolie: prezydenci miast liczą na spotkania w MSW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!