XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski Sejm wzorem rumuńskiego przewalutuje kredyty frankowe? Jutro czytania trzech projektów

Polski Sejm wzorem rumuńskiego przewalutuje kredyty frankowe? Jutro czytania trzech projektów
W czwartek, 20 października w polskim Sejmie czytania trzech projektów ustaw dotyczących frankowiczów. Fot. Flikr

• Rumuńscy deputowani jednogłośnie przyjęli ustawę umożliwiającą konwersję kredytów we franku szwajcarskim na pożyczki w walucie lokalnej.
• Ma obowiązywać kurs z dnia zaciągnięcia. Ustawa ma kosztować tamtejsze banki 600 mln dolarów.
• W czwartek, 20 października w polskim Sejmie czytania trzech projektów ustaw dotyczących frankowiczów.

Rumuński parlament niespełna dwa miesiące przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi przegłosował ustawę, która pozwoli na konwersję pożyczek we franku szwajcarskim na kredyty w lejach po kursie z dnia zaciągnięcia. Kontekst jest istotny, ponieważ sprawa kredytów frankowych nigdy nie była w tym kraju ważna.

– Zbliżające się wybory parlamentarne zmieniły go w narzędzie do zdobywania głosów, a co gorsza dla banków, propozycja zdobyła poparcie szerokiego spektrum politycznego w Rumunii – powiedział Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, ekonomista JPMorgan Chase & Co. z Londynu.  

Teraz ustawa trafi do prezydent Klausa Iohannisa, który musi ją podpisać. Prezydent powiedział, że przed decyzją porozmawia z wszystkimi zainteresowanymi stronami, także bankami.

Koszt ustawy 586 mln dolarów

Ustawie przeciwne były rumuńskie banki. Debata nad nią trwała wiele miesięcy, a notowania rumuńskiej waluty spadły do trzymiesięcznego minimum.

Rumuński bank centralny szacuje straty banków związane z przewalutowaniem na 2,4 mld lejów (586 mln dolarów). Ostrzega jednocześnie, że wejście w życie ustawy spowoduje problemy z wypłacalnością co najmniej sześciu banków. 

We franku szwajcarskim w Rumunii denominowane jest zaledwie około 5 proc. zadłużenia rumuńskich gospodarstw domowych (1,3 mld euro). To zdecydowanie mniej niż w innych krajach regionu.

Frankowicze w Polsce także czekają na ustawę

Na ustawę rozwiązującą problem kredytów frankowych ciągle nie mogą doczekać się polscy kredytobiorcy. U nas skala zjawiska jest zdecydowanie większa niż w Rumunii, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec sierpnia br. w Polsce wartość kredytów we franku szwajcarskim wyniosła 132,73 mld zł.

Czytaj też: Frankowicze: PO dawała zadłużonym więcej niż Andrzej Duda

Nadzieje frankowiczów rozbudzili posłowie w lecie zeszłego roku. Ustawa o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej była przegłosowana w Sejmie i Senacie, nie zakończono jednak nad nią pracą przed zamknięciem kadencji poprzedniego parlamentu.

Kolejna szansa na ustawę w czwartek, 20 października. Zaplanowano wówczas w Sejmie pierwsze czytania trzech projektów ustaw regulujących kwestię walutowych kredytów hipotecznych.

Najbardziej umiarkowana i mająca największe szanse na przegłosowanie propozycja prezydencka zakłada zwrot części spreadów, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. Projekt ten ma jednak zasadniczą wadę - nie zdejmuje z kredytobiorców ryzyka kursowego.

Projekt Platformy Obywatelskiej zakłada już restrukturyzację kredytu z użyciem bieżącego kursu waluty i podział nadwyżki długu.

Najbardziej radykalny jest projekt ugrupowania Kukiz’15. Przewiduje on zamianę zobowiązań na kredyt oparty na stopie referencyjnej NBP.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Sejm wzorem rumuńskiego przewalutuje kredyty frankowe? Jutro czytania trzech projektów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!