XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski Fundusz Rozwoju ujednolici komunikację o wsparciu państwa

Polski Fundusz Rozwoju ujednolici komunikację o wsparciu państwa
Polski Fundusz Rozwoju jest rządową spółką celową, pod Ministerstwem Rozwoju. (fot.:pfr.pl)

• Polski Fundusz Rozwoju (PFR) chce ze swojej strony internetowej zrobić miejsce, gdzie można będzie uzyskać wszystkie informacje o pomocy finansowej dla przedsiębiorców.
• PFR dysponuje środkami z kapitału polskiego, jak i europejskiego. To w sumie 17 miliardów złotych.
• W ramach swojej działalności Fundusz już mocno zaangażował się w rządowe przedsięwzięcie Mieszkanie plus.

- Rzeczywiście zastępujemy Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to szersza koncepcja - mówił na antenie Polskiego Radia prezes PFR, Paweł Borys. Dodawał, że kluczowym celem działania PFR jest ujednolicenie kontroli nad inicjatywami rozwojowymi. - Chcemy uporządkować ten nadzór - dodawał.

Wedle jego relacji w Polsce działa około 120 portali, które zawierają różne elementy informacji o wsparciu państwa dla przedsiębiorstw. Ten fakt spotkał się z krytyką ze strony prowadzących działalność gospodarczą i ma się to zmienić.

Czytaj: Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty przez Komisję

Właściwie już się zmienia. Borys odsyłał do strony pfr.pl, na której zaczęto ujednolicać przekaz o tym gdzie i jak można uzyskać wsparcie państwa na biznes. Zarazem prezes mówił, że informacje o działaniu Polskiego Funduszu Rozwoju także ukażą się w Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy w Banku Gospodartwa Krajowego.

Husaria Morawieckiego

Gdy żartobliwie w rozmowie padła już ukuta nazwa na PFR - Husaria Morawieckiego, Borys się zaśmiał. Przyznał, że kluczem w działaniu instytucji, którą kieruje jest wsparcie polskiej gospodarki w ramach planu Morawieckiego. Dopytany o to skąd fundusz ma pieniądze odpowiadał:

- Środki pochodzą z naszego kapitału - to 17 miliardów złotych - ale i ze środków europejskich. Chcemy te pieniądze optymalnie wykorzystać.

Zaznaczył, że na ten moment ruszył szereg inicjatyw, które już są możliwe do wykorzystania w naszym kraju. To nie tylko młode, dynamicznie rozwijające się firmy, które obarczone są dużym ryzykiem (startupy), ale i podmioty o ustabilizowanej pozycji rynkowej.

Wymienił w ramach tych przedsięwzięć np. inicjatywę Start In Poland, pod patronatem PFR.

Polski Fundusz Rozwoju, samorządy i eksport

Fundusz partycypuje już też w realizacji programu Mieszkanie plus. Borys zaznaczył, że podpisano szereg umów inwestycyjnych w budownictwie z podmiotami samorządowymi. Mają zapewnić 15 000 mieszkań.

Borys podkreślił też, że PFR ubezpiecza też polskich inwestorów zapewniając im ochronę czy wsparcie w ubezpieczaniu ich przedsięwzięć.

Polski Fundusz Rozwoju powstał w latach 2013 do 2016 jako polska rządowa spółka celowa. Pierwotnie pod skrzydłami Ministerstwa Skarbu Państwa, teraz pod Ministerstwem Rozwoju realizuje współpracę i wsparcie inwestycyjne dla różnych projektów realizowanych w kraju.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Fundusz Rozwoju ujednolici komunikację o wsparciu państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!