XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski biznes w Wlk. Brytanii po Brexicie: Od strachu po nadzieje na nowe rynki

Polski biznes w Wlk. Brytanii po Brexicie: Od strachu po nadzieje na nowe rynki
Część polskich przedsiębiorców działających w Wlk. Brytanii patrzy na swoją przyszłość w tym kraju w czarnych barwach (fot.:pixabay.com)

• Część polskich przedsiębiorców działających w Wlk. Brytanii patrzy na swoją przyszłość w tym kraju w czarnych barwach - boi się m.in. dodatkowych obostrzeń w handlu z innymi krajami.
• Są też jednak i tacy, którzy widzą potencjalne korzyści związane z Brexitem, licząc m.in. na nowe rynki zbytu.

W czwartkowym (23 czerwca) referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Brexitu nie boi się właściciel firmy RS Machinery Rafał Sykut. "Nie boję się (Brexitu-PAP), powiem więcej - myślę, że to jest dla nas duża szansa, myślę, że być może teraz zaczniemy handlować więcej z Kanadą, z Ukrainą, z Białorusią, Rosją, mam nadzieję, że będziemy sprzedawać więcej maszyn właśnie w tych krajach" - powiedział PAP przedsiębiorca.

Szans na rozwój swojej firmy w Brexicie upatruje działająca w branży szkoleniowo-doradczej Patrycja Maksymowicz. "Biznesy wchodzące na rynek brytyjski na pewno będą potrzebowały więcej wsparcia, konsultingu, pomocy, jeśli chodzi o mój biznes myślę, że to (wyjście Wlk. Brytanii z UE) akurat może być dobre" - oceniła założycielka London Business Academy.

Czytaj też: Waszczykowski: Donald Tusk nie istniał

Najczarniejszego scenariusza przewidującego likwidację działalności biznesowej boi się z kolei Aleksandra Fiddler prowadząca biuro tłumaczeń. "Obawiam się, że większość moich klientów nie będzie miała funduszy, by korzystać z moich usług; większość moich klientów to Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, obawiam się, że kiedy oni nie będą mieli środków do życia, nie będą mogli korzystać z moich usług" - powiedziała. "Obawiam się, że będę musiała zamknąć swoją" - dodała.

Obawy w związku z Brexitem ma także Alicja Skuza, która dopiero rozpoczęła swoją działalność związaną z handlem z Polską i reprezentowaniem polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. "Jest taki strach, jak firmy brytyjskie będą podchodzić do samego tematu handlowania z Polską, czy nie będzie dodatkowych podatków, obostrzeń, myślę, że tego się wszyscy boją, brak informacji to jest największy problem" - powiedziała.

W piątek (24 czerwca), dzień po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z UE, brytyjski premier David Cameron zapowiedział dymisję i zasygnalizował, że notyfikację o zamiarze wyjścia W. Brytanii ze Wspólnoty przekaże dopiero nowy szef rządu, który miałby zostać wyłoniony w październiku na konwencji Partii Konserwatywnej.

Z kolei szefowie unijnych instytucji, a także wielu polityków z krajów UE zaapelowało, by Wielka Brytania nie zwlekała i możliwie najszybciej złożyła wniosek w sprawie rozpoczęcia procesu występowania ze Wspólnoty. Ich argument to uniknięcie okresu niepewności prawnej i politycznej, która może jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski biznes w Wlk. Brytanii po Brexicie: Od strachu po nadzieje na nowe rynki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!