Polska ze znaczącą rolą w kreowaniu zrównoważonego rozwoju po 2020 r.

Polska ze znaczącą rolą w kreowaniu zrównoważonego rozwoju po 2020 r.
(fot. Quartzla/pixabay.com/CC0)

Powróciliśmy po ośmiu latach do roli państwa, które odgrywa znaczącą rolę w kreowaniu zrównoważonego rozwoju po 2020 r. - powiedział PAP minister środowiska Jan Szyszko po przyjęciu globalnego porozumienia klimatycznego w Paryżu. Wchodzi ono w życie w 2020 r.

Minister wyraził zadowolenie z porozumienia. "Po roku 2020 powracamy do źródeł polityki klimatycznej" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że konwencja "mówi wyraźnie", iż koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze można zmniejszać poprzez bardziej racjonalne użytkowanie zasobów energetycznych - jak węgiel, ropa, gaz - i większy udział odnawialnych źródeł energii, a z drugiej strony dwutlenek węgla można wykorzystywać (poprzez jego pochłanianie) do "regeneracji układów przyrodniczych, takich jak lasy, torfowiska, gleby rolne".

"Wraz z rozwojem gospodarczym doprowadziliśmy do wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze nie tylko poprzez spalanie, ale również na skutek nieracjonalnego wylesiania, na skutek degradacji gleb, na skutek osuszania terenów błotnych" - zaznaczył.

"Można w ramach zrównoważonego rozwoju doprowadzić do tego, żeby następował wzrost gospodarczy z naprawą środowiska przyrodniczego i w tym zakresie Polska zawsze była liderem, Polska może być wzorem dla całego świata" - mówił. Wymienił też jako wzór polskie leśnictwo, rolnictwo i łowiectwo.

"A więc Polska ma naprawdę ogromne możliwości i cieszę się, że to porozumienie zostało tutaj zawarte, cieszę się z tego powodu. Mamy teraz 5 lat po to, żeby od 2020 roku wprowadzić polskie rozwiązania jako wzór dla świata" - podsumował Szyszko.

"Czyli pokazujemy w jaki sposób korzystać z tych zasobów, żeby służyły człowiekowi i było ich więcej", jednocześnie korzystając z dwutlenku węgla, pochłaniać go - dodał.

Pytany, czy odniesienia do lasów w globalnej umowie klimatycznej i zapis mówiący o równowadze emisji i pochłaniania to zasługa Polski, odparł: "to jest polski wkład". "I tutaj mamy naprawdę ogromne osiągnięcia, a więc to, że to dostrzeżono, że ubrano to w pewne ramy prawne, to jest wielka zasługa Polski" - powiedział Szyszko.

Podkreślił, że Polska pokazała również, że jest krajem sukcesu w zakresie odnawialnych źródeł energii. "Była tutaj prezentacja geotermii toruńskiej. To naprawdę rekord świata; w tym układzie technologicznym z jednego otworu wydobywczego można pozyskiwać ponad 500 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę" - powiedział minister.

"Chcę powiedzieć, że to jest energia cieplna tańsza od tej, którą w tej chwili w Toruniu pozyskuje się na bazie węgla kamiennego, czy też ropy, czy gazu, a również jest to ciepło dla 200 tys. mieszkańców" - dodał. Zaznaczył, że pozwala to jednocześnie uniknąć emisji na poziomie 40 tys. ton CO2 rocznie.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska ze znaczącą rolą w kreowaniu zrównoważonego rozwoju po 2020 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!