Polska zaproszona na rozmowy o przyszłości strefy euro

Polska zaproszona na rozmowy o przyszłości strefy euro
Spotkanie eurogrupy będzie poświęcone reformom w obszarze wspólnej waluty (fot. pixabay.com)

Polska, a także inne kraje spoza strefy euro zostały zaproszone na posiedzenie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw eurolandu. Spotkanie będzie poświęcone reformom w obszarze wspólnej waluty.

• Ministrowie będą rozmawiali o przyszłości instytucjonalnej architektury strefy euro. 

• Jednym z omawianych wątków ma być kwestia, czy strefa euro powinna mieć swój osobny budżet i jak powinien być on skonstruowany.

• Na razie europejscy politycy nie mają w tej kwestii jednego zdania. 

 

Będzie to pierwsze z dwóch posiedzeń eurogrupy w poszerzonym "inkluzywnym" formacie, które odbędą się przed zaplanowanym na 15 grudnia szczytem szefów państw i rządów strefy euro, również poszerzonym o przywódców państw nienależących do eurolandu.

Dekadę po wybuchu kryzysu, który doprowadził do największej recesji w historii UE i boleśnie obnażył braki w zabezpieczeniach obszaru euro, należącym do niego państwom nadal nie udało się doprowadzić do zamknięcia potencjalnych luk.

Jedną z nich jest niedokończona unia bankowa. Obecnie składa się ona z jednolitego mechanizmu nadzorczego oraz mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Trzecim elementem ma być wspólny system ochrony depozytów. Krajom euro nie udało się na razie uzgodnić, jak ma wyglądać jego konstrukcja.

- W tej sprawie nie ma dużego postępu w związku z różnicą zdań - przyznał we wtorek (31.10) wysokiej rangi urzędnik unijny.

W reakcji na kryzys w 2009 r. zmieniono najważniejsze elementy pochodzącej z 1994 roku dyrektywy o gwarantowaniu depozytów, podnosząc ochronę najpierw z 20 tys. do 50 tys., a później do 100 tys. euro. Skrócono też termin wypłat, który wynosił wcześniej trzy miesiące. W 2015 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję utworzenia europejskiego mechanizmu gwarantowania depozytów bankowych dla krajów strefy euro.

Decyzje? Po wyborach w Niemczech

Przejściu od obecnego systemu gwarantowania depozytów na poziomie państw członkowskich do wspólnego systemu dla całej unii bankowej przeciwstawiają się m.in. Niemcy. Kraj ten obawia się, że to na niego spadną ewentualne koszty nowej inicjatywy.

Decyzje w tej sprawie nie zapadną, dopóki w Berlinie nie wyłoni się koalicja rządowa po wrześniowych wyborach, ale unijni urzędnicy podkreślają, że trzeba skategoryzować problemy, by zobaczyć, w jakich obszarach możliwe będzie osiągnięcie porozumienia.

- To jak porządkowanie stołu przed rozpoczęciem gotowania - podkreśla jeden z polityków. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w ogłoszonym w październiku planie działań dla szefów państw i rządów wskazał, że decyzje w sprawie reform dla strefy euro zapadną w połowie 2018 roku.

Strefa euro z osobnym budżetem? 

Poza tematem dotyczącym dokończenia unii bankowej euroland, poszerzony do formatu 27 państw (bez Wielkiej Brytanii), będzie w poniedziałek omawiał sprawę "zdolności fiskalnych" obszaru wspólnej waluty. Za tym pojęciem kryje się pytanie, czy strefa euro powinna mieć swój osobny budżet i jak powinien być on skonstruowany.

Dyskusja na ten temat w ostatnich miesiącach pokazuje, że nie ma jednego dominującego podejścia do tej sprawy. Wśród europosłów, którzy zajmowali się "zdolnościami fiskalnymi euro" na początku roku, dominuje pogląd, że budżet taki powinien zapewnić możliwość stymulowania gospodarki, zwłaszcza w kontekście faktu, że zerowe stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego nie pozostawiają już przestrzeni do prowadzenia konwencjonalnej polityki pieniężnej, mającej wspierać wzrost PKB.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!