XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska przeciwko napływowli taniej stali z Ukrainy, Białorusi i Rosji

Polska przeciwko napływowli taniej stali z Ukrainy, Białorusi i Rosji
Mateusz Morawiecki uważa, że część produktów ze Wschodu nich jest nielegalna, część ma złą jakość, a część omija opłaty CO2. (Fot.: Wikimedia, Alfred T. Palmer, CC2.0)

Polska chce, by Komisja Europejska podjęła kroki przeciwko napływowi stali z Ukrainy, Białorusi i Rosji, które nie są obciążone opłatami za emisję CO2. Sytuację w sektorze stalowym omawiali ministrowie UE odpowiedzialni za sprawy gospodarcze.

Huty w UE są pod dużą presją konkurencyjną ze strony Chin. W połowie lutego przemysłowcy z UE zorganizowali duży marsz w Brukseli w proteście przeciwko przywożeniu z tego kraju produktów sprzedawanych po cenach dumpingowych.

- Sytuacja, jeśli chodzi o przemysł stalowy, jest bardzo trudna - powiedział w poniedziałek (29 lutego) w Brukseli wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji głównym problemem jest przywóz stali z Chin, ale Polskę niepokoi również napływ produktów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wicepremier mówił, że część z nich jest nielegalna, część ma złą jakość, a część wygrywa konkurencję z polskimi odpowiednikami, ponieważ producenci spoza UE nie są objęci opłatami za emisję CO2.

- Do tego wszystkiego dochodzą oszustwa na VAT, na karuzelach VAT-owskich. Mamy naprawdę ból głowy - przyznał Morawiecki. Jak mówił, do Polski, jako do państwa granicznego UE, przyjeżdża bardzo dużo stali z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

- Rozmawiałem o tym z ministrami gospodarki innych krajów, żeby jeszcze bardziej zdecydowane kroki przedsięwziąć, ale rozmawiamy też o tym z KE, ponieważ jest to oczywiście kompetencja Komisji - wskazał wicepremier.

Jak zaznaczył, Polska i inne kraje UE tworzą koalicję na rzecz wdrożenia odpowiednich procedur, które by ukróciły dumpingowy przywóz stali do naszego kraju i innych państw UE.

Chiny ze statusem gospodarki rynkowej

Wicepremier relacjonował, że w czasie spotkania ministrów omawiano też kwestię przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej. Taka perspektywa nie podoba się europejskiemu przemysłowi.

- Zastanawiamy się nad tym, czy jest to słuszne posunięcie, ponieważ wtedy jeszcze bardziej będziemy bezbronni w stosunku do tego typu zachowań jak stosowanie cen dumpingowych w handlu międzynarodowym - oświadczył wicepremier.

W grudniu tego roku wygasa część Protokołu Akcesji Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO), która zezwala UE oraz innym członkom tej organizacji na stosowanie korzystnego dla nich mechanizmu obliczania ceł w postępowaniach antydumpingowych przeciwko Pekinowi. Po uzyskaniu przez Chiny statusu państwa o gospodarce rynkowej nie będzie to możliwe.

Henk Kamp, minister gospodarki Holandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w UE, mówił na konferencji prasowej, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby rozwiązać ogromny kryzys w sektorze stalowym. Opowiedział się za przyspieszeniem wszystkich postępowań antydumpingowych. Dodał przy tym, że europejski przemysł musi wykorzystywać fundusze unijne na innowacje, projekty pilotażowe i szukanie innych modeli biznesowych.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi dziewięć postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

EUROFER (Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali) szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według związku roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli około trzech razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE- sięga on 155 mln ton.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska przeciwko napływowli taniej stali z Ukrainy, Białorusi i Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!