XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska potrzebuje strategii lotniczej dla całego sektora

Polska potrzebuje strategii lotniczej dla całego sektora
Wszystkim marszałkom i wojewodom, którzy chcą budować lotniska, dedykuję lotnisko w Radomiu, które powstało i lotnisko w Gdyni, które na szczęście nie powstało - mówi Jacek Krawczyk (fot.pixabay.com)

• Polsce potrzebna jest strategia lotnicza dla całego sektora, gdzie będzie mowa o lotniskach, o przyszłości LOT-u, przyszłości PAŻP, ale też przyszłości polskiego przemysłu lotniczego - mówi Jacek Krawczyk, szef grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
• W nowej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 nie będzie już możliwości finansowania rozbudowy i budowy lotnisk w takim stopniu, jak dotychczas.

"Jeśli chodzi o lotniska regionalne, Komisja Europejska - mówiąc kolokwialnie - dała "po łapach wielu krajom członkowskim, nie tylko Polsce. Oczywiście Polska jako kraj, który zainwestował bardzo dużo w te lotniska, była w forpoczcie tych, którzy dostali po łapach" - zaznaczył.

Jak dodał, na pewno w nowej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 nie będzie już możliwości finansowania rozbudowy i budowy lotnisk w takim stopniu, jak dotychczas. "Wszystkim marszałkom i wojewodom, którzy chcą budować lotniska, dedykuję lotnisko w Radomiu, które powstało i lotnisko w Gdyni, które na szczęście nie powstało. To projekty, które ekonomicznie były tak racjonalne, jak wyrzucanie pieniędzy do kosza albo ich palenie w kominku. One nigdy nie miał prawa się udać" - powiedział.

Czytaj też: Centralny Port Lotniczy to zbyt kosztowny pomysł

Podkreślił, że lotnisko nie jest i nie powinno być "elementem prestiżu". "Budowa lotniska komunikacyjnego kosztuje setki milionów złotych. To są ogromne inwestycje - pasy startowe, terminale, bezpieczeństwo, służby, nawigacja. Dlatego w Polsce potrzebujemy strategii lotniczej dla całego sektora, gdzie będzie mowa o lotniskach, jak i przyszłości LOT-u, przyszłości Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ale też przyszłości polskiego przemysłu lotniczego, który na usługi tego sektora produkuje i eksportuje. To jest ze sobą bardzo powiązane. My tej strategii nie mamy i dlatego budowaliśmy te lotniska trochę przypadkowo" - powiedział.

Jak dodał, z drugiej strony takie lotniska, jak gdańskie, krakowskie, czy warszawskie to doskonałe projekty, które na pewno będą się rozwijały. "Kilka innych lotnisk też ma szansę. Jednak uważam, że istnieje w Polsce kilka lotnisk, które niestety, ale nie mają szans" - powiedział.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska potrzebuje strategii lotniczej dla całego sektora

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!